Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Penzijní připojištění >> Kdy je výhodné přerušit penzijní připojištění

Aktuality

Kdy je výhodné přerušit penzijní připojištění

6. 3. 2012 Penzijní připojištění

Penzijní připojištění se v posledních týdnech dostalo do popředí zájmu médií, konečné datum pro přestupy mezi penzijními fondy stanovené na 28.února přitahovalo zejména zprostředkovatele. Ti prahli po převodové provizi jak býk po červené hadře a tak trochu na vedlejší koleji zůstala ještě jedna stále platná a elegantní možnost, jak začít spořit do nového fondu a přitom nerušit stávající smlouvu.

Zákon o penzijním připojištění totiž kromě už uvedených přestupů uvádí ještě možnost tzv. přerušení penzijního připojištění (někdy se též uvádí konzervace penzijního připojištění). Účastníkovi stačí oznámit stávajícímu penzijnímu fondu, nejlépe na předepsaném změnovém formuláři, že připojištění přerušuje a od prvního kalendářního dne následujícího měsíce může uzavřít smlouvu s jakýmkoli jiným fondem. Stávající prostředky se mu pak dále zhodnocují ve starém fondu a on spoří a pobírá státní příspěvek ve fondu novém. Pro koho může být tato situace výhodná?

Pokud někdo spoří na smlouvě založené před rokem 1999, tedy má nárok na starobní penzi plynoucí z penzijního připojištění již v 50 letech věku, ale této životní mety ještě nedosáhl a dosáhne jí třeba až v příštím roce, může stávající smlouvu zakonzervovat a založit si novou. Pokud tak učiní do konce listopadu, bude mít jistotu, že na obou smlouvách má zajištěnu jistotu každoročního kladného zhodnocení. Tu první může přeměnit na hotovost ke svým padesátinám, v té druhé může spořit dalších deset let do svých šedesátin. Kdyby přitom původní smlouvu nepřerušil a chtěl by si z ní k budoucím padesátinám čerpat penzi, nestihne už založit za starých podmínek smlouvu novou.

Obdobná situace může být výhodná i pro lidi, kteří jsou pár let před šedesátkou a rádi by spořili dál za starých podmínek. Přitom vidí, že i na spořících účtech je aktuálně zajímavější výnos. I pro ně může být zajímavé dnes starou smlouvu zakonzervovat a začít spořit na novou. Podmínkou přitom je, aby platili příspěvky ve stávajícím fondu alespoň 36 měsíců.

Příkladem může být úředník Karel, kterému je 58 let, už 10 let si spoří v jednom penzijním fondu a má v něm uloženo přes 200 tisíc korun. Za dva roky bude mít nárok na starobní penzi a mohl by si naspořenou částku vzít. On by ale rád i potom spořil dál a chtěl by mít jako doteď jistotu každoročního kladného výnosu. Tuto garanci mu ale v roce 2014 již nové účastnické fondy nenabídnou. Proto si letos fond zakonzervuje, jeho 200 tisíc bude sice málo, ale dál zhodnocováno a on už bude mezitím spořit ve druhém fondu. Po dosažení šedesátin se tak může tešit na penzi z původního fondu, přitom však může spořit dál jak si přál.

Přerušení penzijního připojištění tak zůstává jedinou možností, jak začít spořit v novém fondu i po uzávěrce přestupů, tedy rozložit riziko mezi více správců, prodloužit si dobu spoření ve starém systému a přitom si ponechat peníze na dohled.

Porovnat výnosy penziijního připojištění

Hodnocení článku:

Podobné články

1 2 »