Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Penzijní připojištění >> Lidé spoří až před odchodem do penze, to ale nestačí

Aktuality

Lidé spoří až před odchodem do penze, to ale nestačí

28. 8. 2012 Penzijní připojištění

Odborníci tvrdí, že Váš důchod by se měl rovnat alespoň třem čtvrtinám Vašeho čistého příjmu před odchodem do penze. Pouze se státním důchodem na takovou částku ale nemáte šanci dosáhnout. Jestli chcete mít pohodové stáří, je potřeba začít spořit co nejdříve.

Průměrný český důchod je nyní vyčíslený na 10 740 Kč. Pro spokojené stáří by měl Váš důchod ale dosáhnout alespoň na 15 tisíc. Čtyři tisíce měsíčně by tedy měli jít z Vašeho soukromého penzijního připojištění. Jestliže jdete do penze nyní, měli byste mít naspořeno alespoň půl miliónu korun. Čím později odejdete do penze, tím tato částka bude vyšší. Např. pokud Vás odchod do důchodu čeká za 40 let, naspořený obnos by měl být alespoň trojnásobný, tedy milión a půl.

Kdy je nejlepší začít spořit?

Takové peníze ale nenastřádáte za pouhých 5 let spoření před penzí. Platí zde pravidlo: „Spořte malé částky, ale delší dobu“. Penzijní pojištění doporučujeme založit hned při vstupu do ekonomicky aktivního života. Ten nastává mezi 20 a 27 rokem v závislosti na délce studia. Výše platby penzijního připojištění by se měla odvíjet od Vaší momentální ekonomické situace. Pokud spoříte opravdu hned po ukončení školy, stačí vkládat do fondu malé částky ve výši pár set korun. Jak roste s věkem a profesním postupem také Vaše platová třída, je vhodné platby navyšovat. Mezi 40 a 50 rokem by měsíční odvod do penzijního fondu měl ideálně přesahovat jeden tisíc korun.

Nespoléhejte se na stát

Tímto způsobem se dostanete na doporučenou výši naspořených peněz v penzijním fondu, jež zaručuje finančně zajištěné stáří. Většina Čechů se tímto doporučením bohužel neřídí. Celých 95% starobního důchodu je stále hrazeno ze státní pokladny. Tato situace je do budoucna neudržitelná. Vzhledem k ekonomickým ukazatelům jako inflace, valorizace mezd nebo zhodnocení úspor se dá očekávat, že státní důchod v příštích letech rozhodně neporoste. Občané se tedy budou muset čím dál více spolehnout na vlastní úspory.

Penzijní připojištění snadno online

V současné době působí na území České republiky celkem devět penzijních fondů, jejichž nabídky se liší. Nabídku všech fondů můžete teď snadno porovnat a online uzavřít na uspory.cz. Hned uvidíte, se kterým penzijním fondem nastoupíte do penze nejlépe zajištěný.

Hodnocení článku:

Podobné články

1 2 »