Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Penzijní připojištění >> Reformy penzí u našich sousedů. Jak jsou na tom dnes

Aktuality

Reformy penzí u našich sousedů. Jak jsou na tom dnes

16. 8. 2013 Penzijní připojištění

Zdaleka nejsme jediný stát, který se v posledních desetiletí zabývá otázkou reformy penzí. Ve stejné situaci se nachází také všechny naše sousední státy. Někteří z nich zavedli reformy dříve a radikálněji, než tomu bylo u nás. Většina z nich ale dnes z reformních požadavků ustupuje.

Stejně jako u nás byl také u našich sousedů zaveden druhý pilíř. Rozdíl byl ve výši příspěvku, který byl v okolních zemích výrazně vyšší a tvořil až polovinu peněz. S příchodem krize ale vlády chtějí část naspořených peněz získat zpátky.

Do druhé pilíře zatím vstoupilo 75 000 lidí

Druhý pilíř spočívá v odvodu 3 procent bodů ze státního pilíře na svůj účet společně s 2 procenty ze svého příjmu. Původní očekávání však bylo sedminásobně vyšší. Možnost vstupu do druhého pilíře navíc k 30. červnu skončila lhůta pro všechny, kterým je více než 35 let.

Okolní státy mívají zpravidla kombinovaný systém stejně jako je u nás. Druhý pilíř může být nepovinný (Velká Británie, USA, Dánsko, Nizozemí), ale i povinný (Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Švédsko).

Náš tip: “Spořit na důchod můžete i jinak. Více informací získáte na http://www.uspory.cz/sporeni.”

Nejlepší systém mají ve Švédsku

Za nejlepší důchodový systém je považován systém ve Švédsku. Lidé ve věku 61 až 70 let mohou do důchodu odejít kdykoliv, penze je odstupňována dle pojistné matematiky. Standardní penzi ve výši 55 procent příjmu obdrží důchodce při odchodu ve věku 65 let. Odejde-li do penze v 61 letech, má nárok na 72 % standardní penze, pokud až v 70 letech, pak získá nárok dokonce na 157 procent. První pilíř je každoročně upravován, aby se předešlo nepříjemné povinnosti oddalovat odchod do důchodu. Velmi podobný systém mají také v Litvě, kde je první pilíř průběžný a druhý fondový. Ten funguje na stejném principu jako u nás. Účast je tedy dobrovolná, ale není možné ji již zrušit.

Hodnocení článku:

Podobné články

1 2 »