Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Penzijní připojištění >> Spořit na důchod jde i se životním pojištěním
Aktuality

Spořit na důchod jde i se životním pojištěním

28. 2. 2013 Penzijní připojištění

Spořicích produktů můžeme na našem finančním trhu najít hned několik. Mezi ty nejoblíbenější patří penzijní připojištění a stavební spoření. Střádat peníze lze ovšem i jinak. Například na Slovensku je velmi rozšířené spoření na důchod přes životní pojištění. Tomu Češi zatím na chuť nepřišli. Nejčastěji šetříme s penzijním spořením.

Rozlišujeme dva základní typy životního pojištění. Se spořící složkou a bez spořící složky. Jak už ze samotného názvu vyplývá, střádat peníze lze pouze s životním spořením se spořící složkou. U tohoto typu životního pojištění jsou měsíční příspěvky klienta ukládány do fondu, který je po určitou dobu zhodnocován. Peněžní prostředky poté lze jednorázově vybrat nebo si je nechat vyplácet prostřednictvím renty.

Životní pojištění se spořící složkou se dělí na kapitálové a investiční:

Kapitálové životní pojištění:

  • Garantovaný výnos (nejčastěji na 2,4 %), který se navyšuje dále o zisk
  • Garantovaná částka při dožití

Investiční životní pojištění:

  • Investiční zodpovědnost přechází na pojištěnce, který sám zvolí výnosnost v závislosti na míře rizika

Způsob spoření na důchod přes životní pojištění zatím v České republice nemá široké zastoupení. Podle výzkumu NMS Market Research, o kterém informovala Česká asociace pojišťoven (ČAP), má v plánu se na stáří zabezpečit pomocí životního pojištění 38 % všech dotazovaných. Na Slovensku je ovšem toto číslo podstatně větší. U našich sousedů má životní pojištění jako přilepšení na důchod 54 % respondentů. V Čechách se tedy životní pojištění využívá spíše jako pojistný produkt. Nejčastěji uzavíraný kvůli hypotečním nebo jiným úvěrům. Přesto české pojišťovny již reagují a přizpůsobují životní pojištění i jako spoření.

Náš tip: „Vše o životním pojištění najdete v našem online porovnání

Podle výzkumu je však v České republice nejoblíbenějším spořícím produktem penzijní připojištění. Spoléhá na něj celkem 80 % dotázaných. Celých 70 % respondentů již přitom peníze do penzijního připojištění posílá. Častěji a z vlastního rozhodnutí spoří spotřebitelé patřící do vyšší cenové skupiny. Lidé s nižšími příjmy spoří spíše na doporučení známého nebo finančního poradce. Přestože jsou penzijní připojištění i životní pojištění v České republice oblíbenými finančními produkty, lidé o nich moc nevědí. Zvláště nyní po důchodové reformě.

„Ve výsledcích průzkumu se ukázalo, že penzijní připojištění ve spojení s důchodovou reformou patří spolu s životním pojištěním mezi oblasti, ve kterých se lidé orientují nejhůře. Rozdíly mezi průběžným systémem a jednotlivými pilíři totiž vnímá jen 38 % dotazovaných. Mezi lidmi do 30 let dokáže tyto pojmy vysvětlit jen 32 %, přitom v tomto věku vnímají lidé nutnost zabezpečovat se na stáří poměrně silně a zároveň ji nejčastěji řeší.“ Shrnuje výsledky výzkumu v tiskové zprávě ČAP manažer komunikace a vzdělávání Marcela Korytová.

Hodnocení článku:

Podobné články

1 2 »