Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Penzijní připojištění >> Uspořte s novým penzijním připojištěním na daních
Aktuality

Uspořte s novým penzijním připojištěním na daních

20. 2. 2013 Penzijní připojištění

Jste ve starém systému penzijního připojištění a přemýšlíte, zda v něm zůstat nebo přejít na systém nový? Pomůžeme Vám se rozhodnout!

Pokud máte penzijní připojištění založené ještě před koncem listopadu 2012, máte od 1. 1. 2013 takzvané transformované fondy. Zůstávají Vám tedy všechny parametry starého spoření a zároveň máte možnost přejít do nového typu spoření. Mezi největší taháky transformovaných fondů je státem garantované kladné roční úročení a možnost výsluhové penze.

Výsluhová penze – „Výsluhová penze je jeden ze způsobů, jak získat peníze z penzijního připojištění. Po 15 letech spoření máte nárok vybrat polovinu celkové částky nastřádané ve Vašem fondu.“

Nové penzijní připojištění tyto možnosti už nemá, ale zato nabízí jiné výhody. Patří mezi ně především zvýšení státního příspěvku. Nyní můžete od státu získat až 230 Kč měsíčně, je to tedy o 70 korun více než u transformovaného spoření.

Staré vs. Nové

S novým spořením máte také možnost dosáhnout lepšího úročení vkladu. Sami si totiž vyberete, zda zvolíte taktiku menšího rizika a menšího zisku, nebo trochu zariskujete a pokusíte se dosáhnout vyššího úroku.

  Staré penzijní připojištění Nové penzijní připojištění
Garance kladného zhodnocení Ano Ne
Max. státní příspěvek 150 Kč 230 Kč
Výsluhová penze Ano Ne
Předčasné ukončení smlouvy Po 12 měsících spoření Po 24 měsících
Možnost investovat do akcií Ne Ano

Tyto skutečnosti jsou obecně známé. Nové spoření má oproti tomu starému ještě jednu nespornou výhodu. Pokud se nastřádané finanční prostředky z transformovaného fondu rozhodnete vybrat najednou, budou se Vám všechny příspěvky od zaměstnavatele danit 15% daní.

Příklad:

  • Doba spoření: 20 let
  • Měsíční příspěvek od zaměstnavatele: 1 000 Kč
  • Daň ze zaměstnavatelských příspěvků: 36 000 Kč

Takto se Vám budou peníze od zaměstnavatele danit pouze v případě, že zvolíte pro ukončení spoření jednorázové vyrovnání nebo odbytného. Pokud si necháte peníze vyplácet, jako doživotní penzi dani se vyhnete. Další možností, jak se tomu vyhnout, je přejít do nového penzijního připojištění. Tuto možnost mají všichni účastníci transformovaných fondů. Mohou tak učinit prakticky kdykoliv.

Komu se vyplatí přejít?

Je ovšem třeba připomenout, že jakmile se jednou zapíšete do nového penzijního připojištění, již nemáte nárok se opět vrátit do transformovaných penzijních fondů. Pokud máte štědrého zaměstnavatele, který Vám každý měsíc přispívá do penzijního připojištění, měli byste se zamyslet, zda by pro Vás nebylo výhodnější přejít do nového systému. Nové spoření na důchod se vyplatí také těm, kteří jsou ochotni si sami více měsíčně spořit. Díky možnosti fondů nyní investovat do akcií, se nabízí vyšší výnosnost fondů. Zvýšili se také státní dotace. Ročně tak můžete od státu získat celých 2 760 Kč.

Hodnocení článku:

Podobné články

1 2 »