Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Alternativní dodavatele táhnou. Jen za rok 2012 k nim přešlo přes 600 tisíc domácností

Aktuality

Alternativní dodavatele táhnou. Jen za rok 2012 k nim přešlo přes 600 tisíc domácností

11. 12. 2012 Plyn

Možnost změnit dodavatele plynu nebo elektřiny mají domácnosti téměř pět let. Zájem o přechod k menším společnostem ani po takové době neutuchá. Právě naopak. Podle očekávání letošní rok bude rekordní.

Menší neboli alternativní dodavatelé energií cenově velmi schopně konkurují velkým podnikům a spolehlivě tak pod svá křídla přetahují české domácnosti. Nejvíce spotřebitelů opouští energetické giganty ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Právě v těchto krajích dominantní firmy vypisují na fakturách nejvyšší částky v republice.

Proč změna dodavatele

Domácnosti hromadným odchodem sdělují energetickým gigantům, že nehodlají platit za energie více, než je nutné. Změnou dodavatele totiž průměrná domácnost ušetří ročně mnohem více, než různými úspornými opatřeními. Změna dodavatele sebou může přinést úsporu až několika tisíc korun ročně. Obecně ušetří více spotřebitelé na plynu než na elektrické energii. Proto i celých 60 % všech změn dodavatele uskutečnily domácnosti odebírajících plyn. Průměrná roční úspora na plynu je 6 000 korun, zatímco průměrná roční úspora na elektřině se pohybuje pod hranicí 2 000 korun. Konkrétní úsporu Vaší domácnosti můžete snadno zjistit pomocí našeho online srovnání energií. Vyplněním krátkého formuláře nezávazně najdete nejlevnějšího dodavatele ve Vašem kraji a můžete tak rychle porovnat, kolik případnou změnou můžete ušetřit.

Velké energetické společnosti mění svůj přístup

Největší čeští dodavatelé na odliv zákazníků samozřejmě reagují. Od ledna 2013 budou snižovat cenu silové elektřiny a nabízet více doplňkových služeb. Stále častěji se také objevují vázané smlouvy, které znesnadňují přechod mezi dodavateli. Dále také rozšiřují své portfolio. Může tak nastat situace, kdy největší dodavatel elektrické energie je zároveň špičkou mezi alternativními dodavateli plynu a naopak.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »