Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Až třetina menších a středních podniků se nezajímá o úsporu energií

Aktuality

Až třetina menších a středních podniků se nezajímá o úsporu energií

22. 6. 2014 Plyn Menší a střední podniky v ČR se nezajímají o možnosti, jak snížit spotřebu energií. Pouze malá část si nechává zpracovávat energetické audity a řídí se jejich výsledky a doporučeními. Přitom existují možnosti, které firmu finančně nezatíží.

Průzkum společnosti Datank, který si nechala zpracovat Skupina ČEZ, prokázal, že téměř třetina (33 procenta) všech menších a středních podniků by mohla snížit spotřebu energií. Manažeři se však o možnosti snížení spotřeby energií nezajímají.

Další dvě třetiny podniků se údajně snaží spotřebu energií snižovat. Pouze malá část (15 procent) se však řídí pokyny a doporučeními, které vyplynou z energetických auditů. Některé podniky také mezi nařízení zařazují pokyny pro zaměstnance, jejichž cílem je zamezit plýtvání energiemi.

„Z výsledků plyne, že dvě třetiny firem se šetřit snaží, to je velmi slušné číslo. Máme zkušenost, že začít se dá zcela bezbolestně třeba osvětou mezi zaměstnanci, aby neplýtvali energiemi,“ komentoval výsledky průzkumu Pavel Hlavinka, generální ředitel ČEZ Prodej .

Nejvíce úspor lze dosáhnout v oblasti svícení a vytápění

České podniky nejčastěji sahají po řešeních, které nejsou investičně a technologicky nákladné. Jedná se zejména o úsporné osvětlení a regulaci vytápění prostor. „Soustředíme se na přesnou regulaci plynových hořáků v tavících pecích pomocí IT a snažíme se rekuperovat přebytky tepla z výroby,“ říká například Lumír Al-Dabagh, prokurista podniku Beneš a Lát.

Finančně a technologicky náročnější opatření se týkají spíše větších průmyslových podniků. „Všechny slévárenské procesy jsou náročné na elektřinu a plyn. Soustředíme se na přesnou regulaci plynových hořáků v tavících pecích pomocí IT a snažíme se rekuperovat přebytky tepla z výroby například na vytápění nebo sušení,“ řekl dále pro potřeby průzkumu Lumír Al-Dabagh.

Náš tip: Ušetřete na energiích i Vy tím, že si najdete levnějšího dodavatele na Uspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »