Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Bude mít zásah ČNB vliv také na ceny energií?

Aktuality

Bude mít zásah ČNB vliv také na ceny energií?

27. 1. 2014 Plyn Zásah České národní banky (ČNB), který měl za důsledek pětiprocentní oslabení kurz koruny, ovlivnil řadu oblastí. Bohužel se projevil také na cenách pohonných hmot, elektroniky a také energií. Ihned si připlatí velkoodběratelé, domácnosti a menší firmy zdražení pocítí až v následující sezóně.

Jako první pocítí zdražení velkoodběratelé energií

Oslabení kurzu koruny v důsledku zásahu ČNB se na cenách energií projevilo téměř okamžitě. To platí zejména pro ceny energií u velkoodběratelů. Například elektrická energie zdražila o 5,5 procent, cena za 1 MWh je nyní 1 023 korun. U zemního plynu došlo ke zdražení o celých 7 procent a cena za 1 MWh je nyní 749 korun. Současné zvyšování cen se zatím netýká maloodběratelů (domácnosti a menší firmy). V tomto případě totiž nakupují dodavatelé plyn několik měsíců dopředu. Zdražení se tak domácnosti nevyhnou, ale pocítí je pravděpodobně až v další sezóně. Do té doby se situace na trhu může výrazně změnit.

Domácnosti by měly v letošní topné sezóně ušetřit

Pro domácnosti by tak mělo stále platit, že ceny plynu a elektřiny budou v této topné sezóně stejné nebo dokonce nižší. Dodavatelé energií zvyšování ceny momentálně neplánují. „O úpravě cen pro tuto topnou sezonu neuvažujeme,“ uvedl Martin Chalupský, mluvčí RWE ČR. Stejnou informaci nám poskytly společnosti Pražská energetika, Pražská plynárenská či Lama Energy.

Kdo však může mít velké problémy, jsou malí dodavatelé plynu. Ti často nakupují komoditu na posledních chvíli a jejich ceny by tak nemusely odpovídat současné situaci a hlavně nabídka ostatních dodavatelů, kteří plyn nakoupili včas. Plyn by tak museli doslova prodávat pod cenou. „Pokud se některý z nich kurzově nezajistil, a navíc sázel na pokračující pokles cen komodity, může se dostat do existenčních potíží,“ řekl Jiří Gavor z poradenské firmy ENA.

Chcete se dozvědět, který dodavatel plynu je nejlevnější? Porovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů zde.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »