Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Buďte chytří a snižte své účty za plyn

Aktuality

Buďte chytří a snižte své účty za plyn

10. 1. 2014 Plyn Topná sezóna již začala a s tím bohužel souvisí i vysoké účty za vytápění. Poradíme Vám několik chytrých řešení, jak lze ušetřit. Podle odborníků je možné díky úsporným řešením ušetřit i tisíce korun za sezónu.

Mezi hlavní rady odborníků patří výměna starých oken, zateplení domu a moderní kotel. Jedná se sice o řešení, u kterých je vysoká počáteční investice, ale z dlouhodobého hlediska je možné ušetřit od 15 do 60 procent nákladů na vytápění. A to už je znát. Energetický odborník Tomáš Kupsa ze sdružení inspektorů nemovitostí Nemopas říká: „Zateplením obvodových stěn lze ušetřit zhruba 30 procent, zateplením střechy 10 až 15 procent a zateplením podlahy asi pět procent tepla na vytápění.“

Alternativní řešením může být tzv. rekuperace

Výše uvedené rady spočívají především v tom, že dojde k výraznému snížení ztrát tepla, ke kterým dochází přes obvodové stěny domu. Možné je však také ušetřit část tepla, které uniká větráním.

„V dnešní době je již možné poměrně levně, za cenu do 10 000 Kč, pořídit ostrovní větrací jednotku s opětovným využitím tepla odpadního vzduchu (tzv. rekuperace). Tato jednotka se instaluje do obvodové stěny, nejsou k ní potřeba žádné rozvody. Jednotka zajistí přívod čerstvého venkovního vzduchu do místnosti, kde je instalována. Tento vzduch se předehřívá od vzduchu odpadního, z něhož lze získat až 70 procent tepla,“ uvedl Tomáš Kupsa. Jednotky je možné nainstalovat do všech obytných místnosti. Úspora tak může dosahovat dalších 20 procent.

Ne vždy jsou nutné velké investice

Zateplení, výměna oken či nákup moderního plynového kotel je finančně velmi náročné a ne každý si může jen tak investovat 100 000 korun a více. Existují naštěstí i jiná řešení, se kterými lze dosáhnout výrazných úspor.

Mezi úsporná řešení patří například udržování vhodné teploty v bytě od 18 do 22 °C. Odborníci uvádí, že jeden stupeň směrem dolů znamená až 6 procent úspory. U topení by měl být dostatečný prostor, aby nedocházelo ke snižování výhřevnosti. Stačí posunout křeslo o 1 metr, vyhrnout závěsy a hned můžete zaznamenat dalších 10 procent úspory. Vhodné je také dodržování optimální teploty v chladničce okolo 5 °C a pravidelné odmrazování. Větrejte intenzivně, ale krátce. Pokud nemáte na nová okna, ty stará alespoň dobře zaizolujte.

Rozhodně se vyplatí podívat se po jiném dodavateli plynu, který by Vám mohl nabídnout nižší ceny. K tomu Vám pomůže naše cenová kalkulačka.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »