Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Čeká nás v roce 2015 dražší plyn?

Aktuality

Čeká nás v roce 2015 dražší plyn?

4. 1. 2015 Plyn Dodavatelé zemního plynu hlásí mírné zvýšení cen zemního plynu v příštím roce. Zároveň však upozorňují na možné slevy v případě akčních nabídek. Spotřebitelé, kteří jich využijí, mohou ve výsledku platit stejně jako letos nebo dokonce méně.

Někteří dodavatelé zemního plynu hovoří o možném navýšení cen zemního plynu. Konečná cena pro spotřebitele však bude záviset na jeho dodavateli a také na produktu, který si vybere. Zejména v případě smluv na dobu delší než jeden rok, garantují dodavatelé stejné nebo dokonce nižší ceny. „Naši zákazníci v současnosti jednoznačně také preferují tříleté smlouvy (produkt Optimal), které jim garantují pravidelné každoroční snižování ceny elektřiny nebo zemního plynu, a navíc využívají finanční bonusy. Touto cestou hodláme jít i v roce 2015," uvedla Linda Ešková, regionální mluvčí RWE. Mluvčí tak potvrdila že ceny zemního plynu RWE zatím měnit nebude.

Podobný postoj zastává společnost Bohemia Energy, která rovněž neplánuje změnu cen pro příští rok. „I nadále budeme našim zákazníkům garantovat cenovou výhodnost oproti dominantním dodavatelům, průměrná úspora tak může činit až deset procent. Ostatní položky ceny jsou regulované. Ty se od 1. ledna 2015 v Moravskoslezském kraji zvýší," uvedla Alžběta Šťastná ze společnosti Bohemia Energy.

Ceny zemního plynu přitom na evropském trhu podražily v důsledku intervence České národní banky průměrně o osm procent. Většina dodavatelů plynu však podobné zvýšení cen neplánuje. „Rozdíl v celkové ceně oproti roku 2014 je tedy způsoben zvýšením regulované složky ceny za dodávky zemního plynu, kterou stanovuje vyhláškou ERÚ pro všechny dodavatele energií shodně. Zvýšení ceny způsobené nárůstem regulované složky ceny vychází u zákazníka v Moravskoslezském kraji v kategorii vaření o 4,4 procenta, tedy okolo 129 korun za rok," řekl Jan Stuchlík ze společnosti LAMA Energy.

Fixace cen plynu až na 24 měsíců

České domácnosti si mohou zajistit současné ceny plynu až na dalších 24 měsíců, pokud se svým aktuálním dodavatelem podepíší smlouvu na dobu určitou. „Některým zákazníkům vyhovuje fixace ceny, jiní si chtějí ponechat možnost využít možného poklesu ceny a nechávají si produkt Garance, který garantuje cenovou výhodnost oproti dominantním dodavatelům," dodala také Alžběta Šťastná.

Podobný trend je patrný u všech dodavatelů. Ti nabízí základní cenu, kterou je možné snížit tím, že si spotřebitelé vyberou produkt za určitých podmínek. Nevýhodou smluv na dobu určitou je nemožnost okamžité výpovědi, za kterou navíc zaplatí finanční sankci.

Úspory plynu díky mírné zimě

Průběh zimy v loňském roce byl velmi mírný, a tak lidé ušetřili na energiích tisíce korun. Současný stav zimy zatím nahrává tomu, že nás čeká opět mírnější zima. „Stejné úsporné efekty lze očekávat i v rámci současné topné sezony, kdy se venkovní teploty zatím udržují nad dlouhodobým průměrem," dodala Linda Ešková. Samozřejmě záleží také na tom, zda člověk plynem nejen topí, ale také vaří či ohřívá vodu.

Štítky: 2015 | ceny energií | ceny plynu | dražsí plyn | fixace | plyn | zemní plyn |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »