Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Ceny plynu na burzách klesají. Zlevní plyn také dodavatelé?

Aktuality

Ceny plynu na burzách klesají. Zlevní plyn také dodavatelé?

15. 7. 2014 Plyn Za první půlrok klesly ceny plynu na burzách až o 14 procent. V některých případech byl pokles dokonce ještě vyšší. Důvodem byly nižší poptávky obchodníků, kterým díky mírné zimě zůstaly dostatečné zásoby plynu v zásobnících. To znamená, že by české domácnosti i firmy mohly na plynu opět ušetřit.

Ceny plynu se pro české domácnosti a firmy vyvíjí velmi příznivě. Hlavním důvodem je loňská zima, která byla velmi mírná. České domácnosti spotřebovaly méně plynu a dodavatelům zůstaly dostatečné zásoby. Díky tomu jsou jejich poptávky nižší a velkoobchodní ceny plynu neustále prudce klesají. Nejvyšší pokles ve výši 44 procent byl zaznamenán na německém spotovém trhu NetConnect.

„Pokud budou ceny i nadále klesat nebo pokud skončí intervence proti koruně, nedá se vyloučit možnost zlevnění. Nicméně se dá očekávat, že dodavatelé budou chtít také kompenzovat letošní mírnou zimu, kdy byla spotřeba plynu velmi nízká,“ naznačil možný vývoj cen plynu jednatel společnosti Bohemia Energy Jiří Písařík.

Čeká Česko další vlna zlevňování plynu?

Dodavatelé plynu se zatím k vývoji cen plynu odmítají jasně vyjádřit. Důvodem je tajná nákupní strategie. Všichni však potvrzují, že vývoj cen je pro české spotřebitele příznivý.

„Pokles velkoobchodních cen zemního plynu vytváří skutečně prostor pro snížení cen v příštím roce. Jde zatím však o příliš krátkodobý trend, abychom mohli plošné snížení cen v roce příštím potvrdit,“ řekl Ludvík Baleka, obchodní ředitel dodavatelské společnosti MND. „Lze očekávat, že jednotliví obchodníci budou intenzivně pokračovat v zajišťování zásob na zimní sezonu,“ vyjádřil se k vývoji cen také mluvčí Centropolu Ladislav Šticha.

Díky nižším cenám získali větší prostor také menší dodavatelé, kteří více riskují a plyn nakupují na kratší dobu nebo na spotovém trhu na rozdíl od velkých dodavatelů. „U větších obchodníků bývá pravidlem, že v době uzavření smlouvy s koncovým zákazníkem nakupují zhruba 80 procent objemu daného kontraktu, zbytek nákupu si nechávají na případné spekulace a k upřesnění dokupu reálně odebraného množství plynu,“ vysvětlil obchodní strategie velkých dodavatelů jednatel energetické společnosti Ensytra Ondřej Grohar.

Náš tip: Na Úspory.cz najdete nejlevnějšího dodavatele plynu do 5 minut. Ušetřete s námi tisíce korun ročně!

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »