Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Ceny zemního plynu porostou

Aktuality

Ceny zemního plynu porostou

24. 1. 2015 Plyn Ceny energií se mění každým rokem. V letošním roce nás čeká levnější elektřina, ceny zemního plynu naopak vzrostou. V roce 2015 vzrostly ceny za přepravu plynu, což se projeví na výsledné ceně i pro spotřebitele.

Energetický regulační úřad oznámil narůst regulované složky ceny zemního plynu zhruba o 7,4 procenta. Důvodem byla loňská mírná zima, celkově nižší spotřeba plynu a náhlý skokový růst cen za přepravu. Energetický regulační úřad tento cenový skok označil za bezdůvodný a obává se, že došlo ke kartelové dohodě mezi obchodníky s plynem.

“Pro rok 2015 výsledná cena bez zjevného důvodu vzrostla o stovky milionů korun. V této souvislosti se ERÚ obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se žádostí o prošetření, zda v tomto konkrétním případě nedošlo ke kartelové dohodě obchodníků nabízejících tuto službu,” vysvětlila Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu.

Změny regulovaných složek dle distribučních území v roce 2015:
Distribuční území Změna regulované složky Distribuční území
Pražská Plynárenská Distribuce o 8,66 % více 213,21 Kč/MWh
E.ON Distribuce o 1,88 % méně 308,40 Kč/MWh
RWE Distribuce o 7,33 % více 187,29 Kč/MWh
Průměr za ČR o 7,37 % více 195,72 Kč/MWh

Podle výše uvedené tabulky si tedy nejvíce připlatí domácnosti, které se nachází na distribučním území Pražské plynárenské. Naopak ušetřit by měly domácnosti nacházející se na distribučním území E.ON.

Navýšení cen plynu maximálně o 1 až 2 procenta

Ceny plynu by měly vzrůst maximálně o 2 procenta. To však platí pouze v případě, že nedojde k navýšení cen komodity ze strany dodavatelů plynu. Cena plynu se totiž skládá ze dvou složek - regulované a neregulované a to v poměru:

  • Regulovaná složka (stanovuje ERÚ a zahrnuje distribuci, přepravu a služby OTE) tvoří 23,41 %
  • Neregulovaná složka (stanovuje dodavatel a zahrnuje obchod a komoditu) tvoří 76,59 %

Energetický regulační úřad je tedy schopen ovlivnit necelou třetinu ceny plynu. “Dominantní obchodníci nechali své základní tarify (tedy ceny samotných komodit) beze změn.Většině domácností elektřina zlevní řádově o desetikoruny a zemní plyn zdraží řádově o stokoruny. V obou případech změnu zapříčiňuje především stát úpravou distribučních poplatků za přepravu energie,” uvedl analytik Petr Woff a dodal: “Obchodníci, kteří už doposud byli poměrně levní, od nového roku znovu snižují ceny, a někteří dokážou svým zákazníkům snížit výsledný účet za elektřinu i plyn.”

Spotřebitelé mohou ušetřit díky výběru levnějšího dodavatele plynu

Dodavatelé se samozřejmě snaží získat nové zákazníky a přimět je k podpisu smlouvy na více let, aby si je udrželi co nejdéle. Za uzavření smlouvy s fixací ceny na jeden rok i déle proto nabízí výhodnější ceny oproti standardním cenám. Slevy mohou být na první pohled velmi výhodné, při podrobnějším zkoumání však můžete zjistit, že se smlouva na dobu určitou nevyplatí. Za prvé se uvážete smluvně k jednomu dodavateli na několik let a v případě, že dojde k výraznému poklesu cen, byste v případě změny dodavatele museli zaplatit finanční pokutu.

Naposledy se fixace cen vyplatila v roce 2013, říkají odborníci. “Před zdražováním samotných energií mohla fixace uchránit naposledy v roce 2013. Potom už bylo prozíravější nechat svoje možnosti otevřené, protože ročníky 2014, 2015 a podle velkoobchodních předprodejů energií možná taky 2016 a 2017 znamenají příznivý vývoj. Na trhu jsou k dostání poměrně levné produkty elektřiny i plynu, které garantují nezdražování, a zároveň umožňují kdykoli odejít. V tomto kontextu teď nemá význam upisovat se na dobu určitou, a pozbýt tak možnost jít za lepším,” vysvětluje na závěr Petr Woff.

Štítky: ceny energií | energie | plyn |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »