Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Češi jsou stále více nespokojeni s cenami za energie. Hromadně proto mění dodavatele

Aktuality

Češi jsou stále více nespokojeni s cenami za energie. Hromadně proto mění dodavatele

5. 8. 2013 Plyn

Alternativní dodavatelé letos pozorují rostoucí počet zájemců o jejich služby. O levnější energie mají domácností stále větší zájem. Důvodem je letošní nárůst cen, které bylo způsobeno zvýšením poplatku na obnovitelné energie a také vyšší daní.

Lampa

Česká republika patří, co se týče změn dodavatele energie, mezi nejaktivnější země Evropské unie. Může za to fakt, že v posledních deseti letech u nás nejvýrazněji rostly ceny elektrické energie a plynu. Domácnosti se tak jednoduše přizpůsobují situaci. Změna dodavatele je nejefektnějším způsobem, jak rychle uspořit na energiích. Jen od letošního ledna se pro změnu dodavatele rozhodlo více jak 300 000 domácností. Nejvýznamnější byl měsíc květen, kdy o změnu dodavatele zažádalo přes 53 tisíc domácností. Právě v květnu a v červnu dostávají alternativní dodavatelé nejvíce žádostí. V této době chodí spotřebitelům roční vyúčtování a lidé se poohlížejí po levnější variantě.

Náš tip: „Nejlevnější energie najdete na našem nezávislém online porovnání energií

Elektřina nebo plyn. Kde dosáhnout vyšší úspory?

V poslední době evidují statistici více žádostí pro změnu dodavatele plynu. U něj je totiž výraznější finanční úspora. A to obzvláště v případě, kdy domácnost využívá plyn zároveň na vytápění a ohřev vody. Změnou dodavatele je možné uspořit až několik tisíc ročně. U elektřiny je zpravidla úspora nižší a to ve výši několika set korun.

Pozor na podomní prodejce

S vyšším počtem změn odběrných míst přibývá také stížností na praktiky jednotlivých dodavatelů. Převážně se jedná o chování podomních prodejců, kteří uzavírají s klienty nevýhodné smlouvy. Na takové jednání důrazně upozorňuje Energetický regulační úřad. Jeho varování si můžete přečíst zde.

Nejbezpečnější je využít online porovnání

V případě, že i Vy přemýšlíte o změně dodavatele, nenechte se napálit podvodníkem. Ceny energií můžete snadno a zdarma porovnat na internetovém srovnání jednotlivých dodavatelů. Získáte tak přehled cen všech dodavatelů, kteří jsou ve Vašem kraji dostupní. Výhodou je možnost vybraného dodavatele objednat online.

Info box

Jak probíhá změna dodavatele?

Pro spotřebitele je změna dodavatele energie čistě administrativní záležitostí. Navíc je pravidlem, že nová společnost vyřídí veškerou administrativu za zákazníka. Celý postup by se dal zjednodušit do následujících 3 kroků:

  • Vypovězení smlouvy u starého dodavatele
  • Poskytnutí plné moci novému dodavateli, který ji využije k vyřízení nutných administrativních úkonů
  • Podpis nové smlouvy
Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »