Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Chcete ušetřit za plyn? Začněte u výběru vhodného kotle

Aktuality

Chcete ušetřit za plyn? Začněte u výběru vhodného kotle

16. 8. 2013 Plyn

V letošním parnému létu se jistě nikomu nechce myslet na to, co bude v zimě. Čím dříve se ale začnete zabývat možnou úsporu, tím spíše ušetříte. A začít byste měli u výběru vhodného kotle, který k celkové úspoře může značně přispět.

Za energie domácnosti utratí ročně tisíce korun. Proto je třeba uvažovat o všech možnostech úspory. Jednu z věcí, na které se zapomíná, jsou tepelné ztráty. Čím menší jsou, tím je úspora vyšší. A právě s tepelným ztrátami souvisí výběr vhodného kotle s odpovídajícím výkonem. „Výkon by měl být určen vždy na základě přesných znalostí tepelných ztrát vytápěného objektu, což by měl dle platných norem a předpisů určit projektant, specialista v oboru TZB – vytápění. Často se setkáváme s dotazy, jaký výkon kotle bude potřeba pro dům nebo byt určité kubatuře vytápěného prostoru, na řadu praktických případů existují přibližná empirická pravidla, ale vše je pak jenom hrubý odhad,“ vysvětluje Pavel Kvasnička ze společnosti Bosch Termotechnika.

Náš tip: “Porovnejte si ceny plynu a najděte si nejlevnějšího dodavatele!”

Tepelné ztráty domu. Jak se určují?

Tepelnými ztrátami se myslí energie, které nevyužitá uniká ven skrze okna, dveře a střechu domu. Celková ztráta závisí na rozměrech a konstrukci stavby, na druhu použitého materiálu, zateplení, typu střešní krytiny, na velkosti zasklených ploch a další.

Jak si vybrat vhodný kotel?

Pokud máte dům, který je vytápěný plynem, je opravdu důležitý výběr takového kotle, který co nejvíce zamezí tepelným ztrátám. Pří výběru se poraďte s odborníky, kteří Vám doporučí vhodný typ právě pro Váš dům.

Důležitý ale není jen samotný kotel, ale také správný a úsporný provoz. Nechte si kotel hned na začátku nastavit profesionálem a nezapomínejte ani na pravidelné servisní prohlídky. „Kotel je vhodné provozovat vždy s některým z regulátorů. Buď s ekvitermním regulátorem, který je vhodný pro kondenzační kotle, nebo s pokojovým termostatem, kdy se regulace kotle řídí teplotou vytápěného prostoru. Přesněji na základě teploty tzv. referenční místnosti, kde se nachází zvolený pokojový termostat,“ doplnil odborník.

Mezi další zásady úsporného vytápění patří intenzivní krátké větrání, pravidelné odvzdušnění radiátorů, případně využití termostatických ventilů.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »