Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Co vše má vliv na cenu zemního plynu?

Aktuality

Co vše má vliv na cenu zemního plynu?

27. 8. 2013 Plyn Ačkoliv se může zdát, že je plynárenský trh plně liberalizovaný, na výslednou cenu má stále velký vliv také stát a jeho orgány. Jak je to tedy s cenou plynu?

Nejprve si vysvětlíme pár pojmů, které s dodávkou zemního plynu úzce souvisí. Odběratel je fyzická či právnická osoba, která plyn odebírá, a za dodávky platí nejen dodavateli, ale také distributorovi. Dodavatel plynu je přímý prodejce plynu, jehož výběr záleží na odběrateli. Distributor má jako správce plynovodů výsadní postavení a v Česku jsou pouze tři - RWE, Pražská plynárenská a E.ON. Distributora si na rozdíl od dodavatele odběratel vybrat nemůže, je mu přidělen. Na výsledné ceně za plyn se podílí nejen trh, ale také stát v podobě Energetického regulačního úřadu, který ovlivňuje tzv. regulovanou část.

Náš tip: Najděte si nejlevnějšího dodavatele plynu na uspory.cz

Cenu plynu tvoří regulovaná a neregulovaná složka

Neregulovanou složku tvoří cena, kterou si stanovují samotní dodavatelé, kteří plyn nakupují jako komoditu na burze. Tato složka tvoří přibližně 80 procent z celkové ceny a stát na ní nemá žádný vliv. To znamená, že odběratel může správným výběrem dodavatele výrazně ovlivnit výši svého vyúčtování za plyn. V současné době se v Česku na trhu s plynem pohybuje na 30 různých dodavatelů a tak je z čeho vybírat.Stát má vliv na regulovanou složku, která je tvořená tzv. distribučními poplatky a příspěvkem pro OTE. Plyn jako takový je třeba k odběratelům dopravit pomocí rozvodné sítě tvořené plynovody. Za jejich správu platí odběratel právě distribuční poplatky, které jsou nejdražší částí regulované složky. OTE je zkratka pro Operátora trhu s elektřinou, který má na starosti obchodování s elektřinou a plynem.

Cena plynu: Z čeho je složená?

Regulovaná složka (20 - 30 %)

• distribuce (17 - 33 %)

• přeprava (cca 0,8 %)

• příspěvek na OTE (cca 0,2 %)

Neregulovaná složka (cca 70 - 80 %)

• plyn + daně (DPH a daň ze zemního plynu)

Variabilní a stálé platby

Kromě těchto dvou složek je nutno upozornit, že obě složky se skládají ze stálé a variabilní části. U regulované složky tvoří stálou část měsíční poplatek “za přistavenou kapacitu”, kterou musí odběratel uhradit každý měsíc i v případě nulové spotřeby. Variabilní část tvoří “cena za odebraný plyn”.

V případě neregulované složky se jedná o “stálý měsíční plat” určeny na krytí pevných nákladů, a variabilní část, kterou je také cena za odebraný plyn.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »