Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Díky aukci energií můžete ušetřit i tisíce

Aktuality

Díky aukci energií můžete ušetřit i tisíce

8. 11. 2013 Plyn Náklady na energie jsou vysoké. Naštěstí však existují možnosti, jak ušetřit stovky i tisíce korun. Jedním z nejčastěji využívaných způsobů je změna dodavatele. Kromě toho je však možné využít také aukci energií. Jak to funguje?

Ušetřit na energiích lze změnou dodavatele

Pokud se Vám zdají ceny Vašeho dodavatele energií vysoké, změňte jej. Na trhu s energiemi dnes působí desítky dodavatelů, z nichž Vám někteří určitě nabídnou nižší cenu. Změnit dodavatele není nic složitého. Stačí si najít toho správného a podepsat s ním smlouvu o dodávkách energie. Vše ostatní za Vás vyřídí nový dodavatel. Existuje však ještě jedná možnost, kterou je aukce energie.

Aukce energií. Jak to funguje?

Aukci vyhlašuje obec, která usiluje o levnější energii pro více lidí najednou. Zúčastnit se jí může v podstatě kdokoliv, na místě bydliště zcela nezáleží. Než se do aukce přihlásíte, předem si zjistěte podmínky. Účast bývá zdarma, ale zprostředkovatel aukce mívá zpravidla jednu podmínku. Pokud se mu podaří vyjednat slevu nad určitou část (např. 500 korun), musí účastník nabídku přijmout nebo uhradit penále. Pokud se tedy nebojíte rizika, je aukce pro Vás to pravé.

Aukce trvá několik týdnů a po jejím skončení Vás zprostředkovatel písemně informuje o výsledku aukce. Takto získaná úspora se pohybuje od 500 až několika tisíc korun. Navíc za Vás zajistí veškerý administrativní servis, který je se změnou dodavatel spojený. To znamená, že u původního dodavatel zajistí výpověď a s novým nové smlouvy. Nezapomeňte si ověřit, že nová smlouva obsahuje všechny náležitosti, která Vám byly slíbeny.

Výhody a nevýhody aukce energií

+ pravděpodobnost sníženy ceny až o několik tisíc korun ročně

+ kompletní administrativní servis

+ není-li nabídka výhodnější, nemusíte ji přijmout

Nevýhody a možná rizika

- účastník předem nezná podmínky vítězné společnosti

- při odmítnutí nabídky hrozí účastníků sankční poplatek

- aukci může vyhrát neschopná firma, která nedostojí svým závazkům

- v případě smlouvy na dobu určitou si účastník musí ohlídat termín konce smlouvy

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »