Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Energie: Mýty o úsporách, které nefungují

Aktuality

Energie: Mýty o úsporách, které nefungují

15. 3. 2015 Plyn Výdaje za energie tvoří podstatnou položku v rozpočtu každé domácnosti. Ty se proto snaží snižovat náklady pomocí nejrůznějších opatření či rad, které údajně mají spotřebu energie snižovat. Ne všechny však skutečně fungují.

Náklady vydané za energie jsou často vyšší, než by mohly být. Důvodem může být nezateplená fasáda, špatná okna i nerozumné větrání. Existují však také mýty, které na úsporu nemají žádný významný vliv. Které to jsou?

Zakryté radiátory vydávají méně tepla

Mezi nejčastější rady, jak neplýtvat energiemi, patří rada, abychom nezakrývali radiátory a kolem nich nestavěli nábytek. Zní to logicky. Pokud je radiátor zakrytý, teplo se nedostane do místnosti.

„To, že zakrytá topná tělesa způsobují energetické ztráty, platí jen za určitých podmínek, které v moderních domech se správně navrženým topným systémem obvykle nenastávají. Když máte dobrou regulaci vytápění (termostat v referenční místnosti nebo ekvitermní regulaci a termostatické ventily na radiátorech), tak jediné, co se stane, je že termostatická hlavice se na zakrytém regulátoru otevře naplno. To stejně nebude stačit a v místnosti se sníží teplota, tudíž vlastně ušetříte. Ovšem za cenu jistého diskomfortu,“ vysvětluje Karel Murtinger, energetický poradce.

Nejste-li doma, zbytečně netopte

Další oblíbenou radou je programové snižování teploty v případech, kdy jste mimo domov. Je sice pravda, že snižováním teploty je možné dosáhnout určité úspory, ale to platí pouze pro domy, které mají malou tepelnou kapacitu (např. dřevostavby). Zde hraje největší roli akumulační schopnost zdí.

„Zvenku pořádně zaizolovaný starý dům z plných cihel má tak velkou tepelnou kapacitu, že i když topení vypnete úplně, tak se za noc teplota sníží sotva o jeden stupeň, a to – dejme tomu – sníží teplenou ztrátu v noci o 6 procent. Ale když začnete topit, tak se teplo musí zase z větší části vrátit,“ upozorňuje Karel Murtinger.

Mnohem lepší je udržovat stálou teplotu po celý den, čímž dochází k minimalizování potřebné teploty a zvyšování účinnosti kondenzace.

Pozor na “zázračné” tepelné izolace

Do tohoto mýtu patří zejména tzv. reflexní izolace, které mají údajně nahradit silnější vrstvu vaty. To však není zcela pravda a jejich efekt je minimální. „Různé kouzelné tepelné izolace určitě nefungují. Na mysli mám třeba reflexní izolace složené z pokovených fólií a bublinkové fólie, které doporučují do střech jako náhradu minerální vaty a kde výrobci tvrdí, že 5 cm nahradí 20 cm vaty,“ upozorňuje Murtinger.

Silné zdi starých domů není nutné zateplovat

Mnoho lidí se domnívá, že staré zděné domy mají kvalitní zdivo, které dostatečně udržuje teplo, a tepelná izolace navrch není potřeba. Energetičtí odborníci tvrdí, že je to pravda pouze zčásti. Pískovcové zdi plní normy při tloušťce 7 cm, ale pouze v případě bez stěn oken a rohů, kde vznikají tzv. tepelné mosty. To znamená, že každou stěnu z plných cihel je nutné tepelně izolovat.

Dřevostavby bez izolace vydrží vše

V Česku převládají zděné stavby, ale zároveň vzrůstá obliba dřevostaveb. Objevují se také klasické sruby ze silných dřevěných klad, u kterých se předpokládá, že když stojí v Kanadě a na Aljašce, tak je není třeba zateplovat. Opět je třeba se na to podívat z jiného úhlu. Masivní dřevo není dobrá tepelná izolace a v ideálním případě by musela mít tloušťku 60 cm, což by bylo příliš drahé. I pravé sruby je tedy nutné tepelně zaizolovat.

Štítky: ceny energií | energie | plyn | tepelná izolace | topení | zemní plyn |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »