Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Evropská unie: naučíme lidi více šetřit energie

Aktuality

Evropská unie: naučíme lidi více šetřit energie

22. 2. 2014 Plyn Evropská unie se rozhodla více angažovat v úsporách energií. Mnohem více budou tlačit na jednotlivé státy i dodavatelé energií, aby přiměli lidí i firmy více šetřit energie. Stát bude muset zahájit opatření, které bude dle odhadů stát stovky miliónů korun.

Evropská unie není spokojená s dosavadním postupem států v oblasti plánovaných úspor energií. V letošním roce se proto rozhodla přitvrdit. Dle nařízení EU by Česká republika měla spotřebu energií snížit o 20 do konce roku 2020. Náklady na provedení všech nutných opatření by Český stát měla vyjít na 180 miliard korun. Konečná částka však může být až dvojnásobná, odhaduje iniciativa Šance pro budovy. Navíc se tyto náklady mohou promítnout i na cenách za energie.

Investice do úsporných řešení budou miliardové

Česká republika zahájí úsporné programy již v letošním roce. Dotkne se nejen domácností, ale také firem a státní správy. Základem úsporných programů by mělo být posílání již probíhajících aktivit (Nová zelená úsporám, Operační program Podnikaní a inovace či Panel2013+). Jak však budou úsporná řešení financovány, není zatím úplně jasné. Ministerstvo průmyslu plánuje 60 miliard korun získat z evropských fondů a z prodeje emisních povolenek.

Šetřit s energiemi bude muset také stát. Ten je povinen ročně provést rekonstrukci alespoň 3 procent budov, která má stát ve vlastnictví či pronájmu.

Neuspěje-li stát, povinnost šetřit se přenese na dodavatele energií

Pokud nebudou úsporná řešení dostatečně úspěšná, budou se muset více angažovat také jednotliví dodavatelé energií. Ti by měli dosáhnout 1,5 procent vysoké roční úspory z dodávané energie. Na tuto situace se dodavatelé pomalu začínají připravovat. Možnostmi, které zvažují, jsou například poradenství i přímé financování.

Je však více než pravděpodobné, že si dodavatelé tyto investice nechají zaplatit. Lidé by tak za energie mohli platit více, než je tomu nyní. V opačném případě by stát musel dodavatelům investice zaplatit.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »