Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Jak funguje trh s plynem v České republice
Aktuality

Jak funguje trh s plynem v České republice

31. 7. 2015 Plyn Trh se zemním plynem v České republice je nyní liberální a čeští odběratelé si mohou zcela dobrovolně svého dodavatele vybrat. Před pár lety však byla situace zcela opačná a trh byl plně regulován bez možnosti rozhodnutí. Podívejme se blíže na to, jak trh s plynem vypadal v minulostí a jak nyní.

Česká republika má velmi malé vlastní zdroje zemního plynu, a tak je závislá na importu od zahraničních těžařských společností. Dovezený plyn se do České republiky dostane speciální přepravní soupravou a následně do regionálních distribučních soustav. Ty jsou tři a provozují je E.ON Distribuce s.r.o. pro Jihočeský kraj, Pražská plynárenská Distribuce a.s. pro Prahu a pro ostatní území RWE GasNet s.r.o.

Přebytek plynu je uskladňován v plynových zásobnících, které existují tři a jejich celková kapacita činí 3,5 miliardy m3 plynu. Hlavním provozovatelem je společnost RWE Gas Storage (77 procent)  a za ní následují společnosti SPP Storage (17 procent) a MND GAS Storage (6 procent).

Dominantní versus alternativní dodavatelé

Od distributorů kupují plyn jednotliví dodavatelé, který v současné době na českém trhu působí zhruba 60. Ti poté plyn dopraví ke koncovému zákazníku (domácnost, firma, apod.). Čeští spotřebitelé si přitom svého dodavatele vybírají a mohou jej kdykoliv dle smluvních podmínek změnit.

Dodavatele plynu rozlišujeme na dominantní a alternativní. V tabulce níže je uvedeno 10 největších alternativních dodavatelů plynu dle počtu odběrných a předávacích míst.

Dodavatel počet OPM
ČEZ Prodej 364 337
BOHEMIA ENERGY entity 180 959
E.ON Energie 142 981
CENTROPOL ENERGY 64 912
Pražská plynárenská 38 884
LAMA energy 31 268
X Energie 26 661
COMFORT ENERGY 21 575
Europe Easy Energy 18 598
ARMEX ENERGY 17 230

Zdroj: OTE, a.s.

Stát reguloval trh s plynem až do roku 1993

Před vstupem České republiky do Evropské unie byl trh plně regulován státem, který tak mohl ovlivňovat všechny složky cen. Stát byl většinovým vlastníkem ČPP Transgas, který jako jediný vlastnil přepravní plynové soustavy a podzemní zásobníky plynu. Stejně tak byl většinovým vlastníkem všech distribučních soustavy.

Po vstupu do Evropské unie bylo nutné implementovat směrnice do českého právního řádu. Jako první se trh se zemním plynem uvolnil pro velkoodběratele v lednu 2005 a pro maloodběratele s výjimkou domácnosti v lednu 2006. Domácnosti právo volby dodavatele plynu získali v lednu 2007, čímž byl dokončen proces liberalizace trhu s plynem v ČR.

Vývoj počtu změn dodavatelů plynu

Rok Počet změn dodavatele plynu
2010 84 392
2011 361 941
2012 348 056
2013 297 281
2014 200 389
Sjednejte si levnějšího dodavatele plynu na Úspory.cz a ušetřete tisíce korun ročně!

K největšímu pohybu zákazníků mezi dodavateli plynu docházelo v letech 2011 až 2013. Zcela “nejúspěšnějším” byl rok 2011. V posledních dvou letech nedochází se počet změn viditelně snížil. Jedním ze zásadních důvodů jsou smlouvy na dobu určitou. Dodavatelé si pod slibem zajištění ceny plynu na jeden až dva roky zajistí odběratelovu “věrnost”. Pokud by odběratel chtěl odejít za lepším dříve, musel by uhradit vysokou sankční pokutu.

Nižší počty změn lze očekávat také v letošním roce. Dodavatelé si stále více “hlídají” své odběratelé tím, že nemění smluvní podmínky ani ceny. Naopak prodlužují délku smluv na dobu určitou a to až na 3 roky.

Ubývá špatných dodavatelů nabízejících mizerné ceny a ještě horší podmínky

Na trhu existuje více než 60 dodavatelů plynu. Většinu z nich lze považovat za slušné společnosti, které klienty získávají dobrými podmínkami, nižšími cenami a kvalitními servisem a dalšími výhodnými službami. I ony kupodivu vykazují relativně dobrý přírůstek nových zákazníků.

Mnohem méně je úspěšný podomní prodej. Naštěstí. Podomní prodejci velmi často užívali nátlaku a jiných ne zrovna férových praktik, aby přiměli odběratele podepsat značně nevýhodné smlouvy. Lidé se však poučili a podomní prodejci byli donuceni ustoupit do pozadí.

Štítky: alternativní dodavatelé plynu | levný plyn | podomní prodej | porovnání dodavatelů plynu | srovnání cen plynu | změna dodavatele plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita
Všechny aktuality