Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Jak snížit náklady na energie

Aktuality

Jak snížit náklady na energie

17. 7. 2014 Plyn Mezi spotřebiteli kolují desítky zaručených rad a návodů, jak ušetřit za energie. Jen některé z nich však skutečně fungují. Mezi hlavní rady od profesionálů patří volba správného dodavatele energií a také správné nastavení tarifů a sazeb.

1. Najděte si nejlepšího dodavatele energií

Ať už se jedná o elektřinu nebo plyn, náklady za ně tvoří podstatnou část rodinných rozpočtů. Výběrem vhodného dodavatele může česká domácnost ušetřit ročně i tisíce korun. Před rozhodnutím o změně dodavatele je však nutné si nejprve porovnat nabídky a zjistit výši možné úspory.

Neméně důležité jsou také obchodní podmínky. Nezáleží pouze na ceně, ale také na délce smlouvy. Některé společnosti nabízí výhodné ceny pouze v případě podpisu smlouvy na dobu určitou. V takovém případě se však zákazník vzdává možnosti změny dodavatele pod hrozbou vysokých sankcí za předčasné ukončení smlouvy to po dobu jejího trvání.

2. Zvolte si nejvýhodnější tarif či sazbu

I ten nejlevnější dodavatel na světě je k ničemu, pokud si zákazník nezvolí odpovídající tarif či sazbu. Například v případě elektřiny je dobré se zaměřit na tzv. distribuční sazbu, která je přidělená ke každému odběrnému místu. Distribuční sazba by měla vždy odpovídat charakteru odběru. Ta je jiná pro byt, který elektřinu využívá pouze k ohřevu vody a svícení, a pro dům, který je elektřinou zároveň vytápěný.

V případě elektřiny existují jednotarifové a dvoutarifové sazby. Dvoutarifové sazby se vyznačují dvěma obdobími vysokého tarifu (VT) a nízkého tarifu (NT, tzv. noční proud). Během nízkého tarifu je energie výrazně levnější. Dvoutarifová sazba je vhodná zejména pro domácnosti, které používají elektřinu nejen ke svícení, ale také k ohřevu vody a vytápění.

Podmínky a ceny distribučních sazeb jsou součástí Cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který je vydáván vždy na počátku kalendářního roku. Pro různá distribuční území mohou platit různé ceny. O změnu distribuční sazby je nutné požádat příslušného distributora, který zákazníkovi oznámí, jak postupovat od změny smlouvy o připojení až po změnu sdružené smlouvy dodávky elektřiny s dodavatelem.

3. Zkontrolujte velikost hlavního jističe

Na ceně energií se také podílí velikost hlavního jističe, který by měl mít optimální velikost. Platby za jistič totiž tvoří nemalou část faktur. Správnou hodnotu hlavního jističe zjistí a následně doporučí profesionální elektroinstalační firma.

Náš tip: Odlehčete rodinnému rozpočtu a najděte si levnějšího dodavatele plynu na Úspory.cz. Pomůžeme Vám snížit výdaje za bydlení.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »