Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Jsou energetické aukce skutečně účinným nástrojem nebo jde pouze o marketingový tah?

Aktuality

Jsou energetické aukce skutečně účinným nástrojem nebo jde pouze o marketingový tah?

12. 3. 2014 Plyn V posledních měsíc se stále více hovoří o energetických aukcích a jejích výhodách. Klienti, kteří se do energetické aukce přihlásí, mohou údajně dosáhnout výrazných úspor z ceny zemního plynu i elektřiny. Podívejme se tedy na energetické aukce podrobněji.

Současní odběratelé si již po několik let mohou vybrat svého dodavatele energií. Někteří stále setrvávají u původního dodavatele, jiní využívají internetových porovnávačů a dodavatele si vybírají zejména podle konečné ceny. Další možností je energetická aukce, o kterých se povídá, že jsou nejen výhodné, ale že za odběratele vše zařídí pořadatel.

Jak energetické aukce fungují

V podstatě se jedná o obrácenou klasickou aukci, kdy na jedné straně získá vydražitel (dodavatel energie) velký balík klientů a klienti zas výrazně nižší cenu. Pořadatelé aukcí tedy v první řadě musí sehnat co nejvíce klientů, kteří se do aukce přihlásí. Čím více klientů, tím je možné získat nižší cenu. O post vítězného dodavatele se obvykle přetahuje 10 dodavatelů.

Co je pro klienta méně výhodné, je závaznost přihlášky. Klient, který se do aukce přihlásí, musí výslednou cenu akceptovat. Zrušení účasti nebo odmítnutí výsledné ceny může být pokutováno. Výsledná cena však není zdaleka jistá, a to ani přes garanci úspory samotnými pořadateli aukce. To znamená, že můžete ušetřit krásných 30 procent, ale i pouhých 5 procent. Navíc se úspora týká pouze komoditní složky ve vyúčtování, ne celé částky. U zemního plynu komoditní složka činí 70 procent celkové ceny a u elektřiny přibližně 50 procent. Navíc je další nevýhodnou podmínkou podpis smlouvy na dobu určitou.

Vysoká sleva je výhodná, nízká sleva se však může ukázat jako nevýhodná

Pořadatelé aukci garantují slevu vždy. Ta se však může ve výsledku pohybovat pouze od 10 do 20 procent. Pokud má klient méně výhodnou smlouvy, účast v aukci se nakonec může ukázat jako nevýhodná. Mnohem lépe by udělal, kdyby si nechal porovnat ceny plynu na internetu. Dalším problém je čas. Ceny energií se neustále mění a aukce nedokáží ovlivnit ceny dlouhodobě. To platí zejména pro konec roku, kdy dodavatelé mění ceníky energií.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »