Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> K čemu slouží energetické štítky

Aktuality

K čemu slouží energetické štítky

10. 6. 2014 Plyn Každý domácí spotřebič musí být označený tzv. energetickým štítkem, který uvádí jeho energetickou náročnost. Pořizovací ceny méně náročných spotřebičů jsou sice vyšší, ale jejich provozní náklady jsou výrazně nižší, než je tomu u starých spotřebičů. Kolik opravdu ale můžete ušetřit?

Povinnost označovat domácí spotřebiče energetickým štítkem zavedla Evropská unie v roce 2001. Energetický štítek uvádí energetickou náročnost spotřebiče a jeho cílem je usnadnit spotřebiteli výběr méně energeticky náročného výrobku. Zároveň tímto krokem také Evropská unie chtěla zatlačit na výrobce domácích spotřebičů, aby vyráběli více ekologické produkty.

Jednotné označení pro všechny země

Jelikož jsou energetické štítky povinné v rámci celé Evropské unie, vyjadřují energetickou náročnost jednotné piktogramy nikoliv text. Dále jsou na energetickém štítku uvedeny informace, jako je roční spotřeba energie, hlučnost spotřebiče či spotřeba vody (např. u pračky).

Spotřebiče se dělí do základních tříd dle abecedy (A - energeticky nejúspornější až G - energeticky nejnákladnější). Jednotlivé třídy mají podtřídy, které se vyznačují symbolem + (např. A+, A++, A+++). Existují však výrobky, které se mohou prodávat pouze od třídy A+ (pračky, lednice).

To znamená, že lednice, která má označení A+++ je energeticky nejvíce úsporná. Je třeba však počítat s vyšší pořizovací cenou. Naopak výrobky s označením C a níže jsou považovány za energeticky nákladné. To platí zejména pro staré domácí spotřebiče.

Domácí spotřebiče mají různé spotřeby energií v závislosti na dané kategorii. Například pračka třídy A++ se musí vejít do 0,6 až 0,85 kWh za 24 hodin, kdežto lednice ve stejné třídě se musí vejít do 0,45 kWh za 24 hodin.

Skutečná úspora

Největší spotřebu mají logicky ty domácí spotřebiče, které jsou v provozu 24 hodin denně - tedy ledničky a mrazáky. Právě v jejich případě se vyplatí koupě ledničky třídy A++ nebo A+++. Mezi těmito dvěma třídami však už tak vysoký rozdíl není.

Při výběru je také důležité zohlednit velikost spotřebiče. Platí, že čím větší spotřebič je, tím více energie spotřebovává. Důležité je také umístění. Například lednička by nikdy neměla stát u topení, sporáku či na přímém slunci. Velké okolní teplo zvyšuje potřebu chlazení a tedy i vyšší spotřebu energie.

Náš tip: Nejen výběrem energeticky úsporného spotřebiče můžete ušetřit. Najděte si k tomu levnějšího dodavatele energie na Uspory.cz a ušetřit můžete další tisíce korun.
Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »