Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Každá pátá domácnost má špatně nastavenou distribuční sazbu

Aktuality

Každá pátá domácnost má špatně nastavenou distribuční sazbu

26. 6. 2014 Plyn Na celkových nákladech za energie se podílí více faktorů. Jedním z nich je také distribuční sazba. Se správně nastavenou distribuční sazbou mohou spotřebitelé ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Dle odborníků má tuto sazbu špatně nastavenou až 20 procent domácností.

České domácnosti by si měly dle odborníku zkontrolovat, zda mají správně nastavenou distribuční sazbu. Podle nich by si sazbu mělo změnit 20 procent českých domácností, které kvůli špatně nastavené distribuční sazbě platí za energie více, než by měly.

„Přibližně 20 procent zákazníků má distribuční sazbu nastavenou s ohledem na výši své roční spotřeby tak, že na ní mohou prodělávat,“ uvedl produktový manažer RWE Jiří Klíč.

Úspora až tisíce korun ročně

V mnoha případech je důvodem špatně nastavené sazby snaha ušetřit na měsíčních platbách. Lidé si proto zvolí sazbu D01d, u které však zaplatí více za proud. Pokud však má domácnost odběr vyšší než 500 kilowatthodin, pak je výhodnější sazba D02d.

“Úspory se pohybují v mnoha případech od stokorun až po tisíce ročně. Například rodina, která má spotřebu kolem 2500 kilowatthodin, tedy klasická domácnost, může přechodem na sazbu D02 ušetřit téměř 1 400 korun ročně, každého našeho zákazníka na možnost takové optimalizace upozorňujeme v rámci ročního vyúčtování, vše navíc zdarma zařídíme za něj,“ vysvětlil Klíč.

Kdo ušetří s “nočním proudem”

Noční proud se počítá při tzv. dvoutarifové sazbě. Po dobu osmi hodin platí zákazník za jednu kilowatthodinu méně. To se vyplatí zejména domácnostem, které používají bojler, a ohřev vody by v rámci jednotarifové sazby byl výrazně dražší.

„Změna z jednotarifové na dvoutarifovou sazbu obnáší výměnu elektroměru, a proto mnoho zákazníků nevyužije změny, jelikož se domnívá, že je s tím zbytečně mnoho práce. Opak je pravdou. Výměna distribuční sazby může ušetřit až několik tisíc korun ročně,“ sdělil Martin Špaček, specialista na energie.

Změna distribuční sazby je snadná

Jakákoliv změna v rámci jednotarifních sazeb je jednoduchá. „Pokud měníme z jednotarifové sazby na jednotarifovou sazbu, například z D01d na D02d, stačí to oznámit distribuční společnosti, která sazbu změní obratem,” řekl dále Klíč. U změn z dvoutarifové na jednotarifovou sazbu je však nutná výměna elektroměru.

Náš tip: Levnější energie najdete na Uspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »