Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Kdy Vám může dodavatel zvednout zálohy za energie

Aktuality

Kdy Vám může dodavatel zvednout zálohy za energie

28. 7. 2014 Plyn Platba energií probíhá formou pravidelných měsíčních záloh a každoročního vyúčtování. Výše záloh je obvykle stanovována na základě spotřeby energií z předchozích období. Může Vám dodavatel tyto zálohy navýšit v průběhu roku? A co dělat, když jsou zálohy neúměrně vysoké?

Zálohy za energie platí všichni, kteří mají smlouvu s dodavatelem plynu či elektřinu. Ať už se nám to líbí či nikoliv, zálohy za energie tvoří poměrně podstatnou část v rodinném rozpočtu, a proto je správně zvolená výše záloh velmi důležitá. Výše záloh by měla co nejvíce odpovídat skutečné spotřebě, aby se zabránilo vysokému nedoplatku na konci zúčtovacího období v případě nízkých záloh. Naopak vysoké zálohy mohou rodinný rozpočet zatížit až příliš i přes očekávaný přeplatek.

„Zálohy jsou rozpočítány podle platných cen na základě produktu a spotřeby zákazníka. Obecně varujeme před tím, aby výše záloh byla extrémně vychýlena od očekávané spotřeby směrem dolů, tj. podhodnocena. Poté by totiž zákazníci museli hradit případnou vyšší jednorázovou částku jako doplatek spotřeby energií. Proto je výhodnější odhadnout reálnou spotřebu a platby záloh si rozložit na jednotlivé zálohy po celý rok,“ doporučuje Jan Pavlů, tiskový mluvčí společnosti ČEZ.

Jak se stanovují zálohy za energie

V prvním roce je výše záloh stanovená obvykle na základě předpokládané spotřeby, která se odvíjí od velikosti nemovitosti a počtu osob. Souhlasit s ní musí obě strany. V dalších letech se zálohy odvíjí od skutečné spotřeby v roce předcházejícím. Rozpis plateb, který obsahuje výši záloh a termíny splatnosti, je dodavatel povinen zaslat zákazníkovi vždy před zahájením nového zúčtovacího období.

Dodavatel tedy může změnit výši záloh vždy před nastávajícím zúčtovacím obdobím a to zejména tehdy, došlo-li k výraznému snížení či zvýšení spotřeby energií. Na výši záloh může mít také vliv změna ceny elektřiny či plynu. „Změna zálohy se zpravidla děje vždy pro nastávající zúčtovací období, pokud jsou k tomu důvody. Těmi mohou být například změna ceny elektřiny, významná změna charakteru spotřeby odběrného místa (např. zavedení elektrického vytápění či ohřevu vody) apod,” uvedl tiskový mluvčí PRE Petr Holub.

„Možnosti změny výše zálohy jsou specifikovány v obchodních podmínkách jednotlivých dodavatelů, a to jak směrem od dodavatele k zákazníkovi, tak i od zákazníka k energetické společnosti. Solidní dodavatelé umožňují snížení zálohy i v průběhu fakturačního období, a to pokud nastanou skutečnosti, které výrazně ovlivní velkost odběru zákazníka, např. dlouhodobá nepřítomnost zákazníka v odběrném místě a s tím související pokles spotřeby,“ uvedl také Zdeněk Mařík, energetický poradce ve společnosti Europe Easy Energy. Podobně fungují i další dodavatelé energií.

Spočítejte si výši záloh

Zákazníci si můžou sami vypočítat výši záloh a ověřit si tak, že jim dodavatel energií nestanovil chybné zálohy. Učinit tak může například na internetových kalkulačkách energie, jako je nezávislý kalkulátor ERÚ. Zde Vám kalkulačka vypočítá celkovou spotřebu energie, kterou vydělíte 11 (vzhledem k započítávání záloh by mělo roční spotřebu zpravidla pokrýt nikoli dvanáct, ale jedenáct plateb).

Náš tip: Najděte si levnějšího dodavatele energií na Úspory.cz a plaťte méně.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »