Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Kolik a za co Češi utrácí nejvíce?

Aktuality

Kolik a za co Češi utrácí nejvíce?

19. 8. 2013 Plyn

Z měsíčních paušálních plateb Češi nejvíce platí za plyn a elektrickou energii. Platby nad 1 500 Kč za energie hradí 2/3 respondentů. Nejméně naopak Češi utratí za služby mobilních operátorů. Přes padesát procent dotazovaných zaplatí za telekomunikační služby méně než 500 Kč za měsíc, jak vyplývá z výzkumu společnosti Ipsos.

ilu

Výzkum byl zaměřen především na tzv. náklady sítových odvětví. Zahrnují se do nich především měsíční paušální platby. Výzkum se týkal oblastí energie, mobilní komunikace, dopravy, bankovních poplatků a byl proveden v druhé polovině roku 2012.

„Ceny služeb síťových odvětví, jako jsou energetika, doprava a telekomunikace, patří spolu s bankovními poplatky mezi dlouhodobě nejčastěji zmiňovaná ekonomická témata, a to jak v médiích, tak i v diskusích na internetu. Velký zájem veřejnosti a současně relativní nedostatek měřitelných dat z této oblasti nás dovedly k realizaci výzkumu, který poskytl informace o tom, kolik ve skutečnosti spotřebitelé za tyto služby utrácí,“ vyjádřil se k výzkumu v tiskové zprávě Tomáš Macků, Research & Communication Director Ipsos CR, SR, ze společnosti Ipsos.

Energie

Nejvíce domácností zaplatí v průměru za elektrickou energii a plyn od 2 500 Kč do 5 000 Kč. Odpovědělo tak necelých 40 % všech dotázaných. Naopak minium domácností zaplatí více než 5 000 Kč (necelých 8 % domácností) nebo méně než 1 000 Kč (11 % domácností).

Průměrná měsíční útrata domácností za energie

Graf: Průměrná měsíční útrata domácností za energie

Zdroj: Ipsos.cz, uspory.cz

Náš tip: „Plaťte méně za elektřinu a plyn – více zde

Telekomunikační služby

Za volání Češi utrácí dle provedeného výzku málo. Téměř polovina respondentů zaplatí mobilním operátorům méně než 500 Kč. Další velká část dotázaných (33 %) se s měsíčním vyúčtování za volání vejde do 1 000 Kč. Více než 2 500 Kč zaplatí pouhé jedno procento dotazovaných.

Průměrná měsíční útrata domácností za telekomunikační služby

Graf: Průměrná měsíční útrata domácností za telekomunikační služby

Zdroj. Ipsos.cz, uspory.cz

Náš tip: „Volejte levněji – více zde

Doprava

U nákladů za dopravu jsou výsledky nejvyrovnanější. Necelá pětina dotazovaných utrácí za dopravu méně než 500 Kč měsíčně. Další necelá pětina utratí méně než 1 000 Kč. Relativně vysoký podíl (10 % dotázaných) utratí měsíčně za dopravu více než 2 500 Kč.

Průměrná měsíční útrata za dopravu

Graf: Průměrná měsíční útrata za dopravu

Zdroj: Ipsos.cz, uspory.cz

Bankovní poplatky

Poslední téma výzkumu bylo, kolik české domácnosti zaplatí na bankovních poplatcích. Převážně se mělo jednat o poplatcích za vedení účtu, za transakce a za výběry z bankomatů. Podle výzkumu nejvíce dotazovaných platí měsíčně bance 100 až 200 korun. Celkově většina (necelých 80 % respondentů) zaplatí na poplatcích méně než 200 Kč měsíčně. Více než 500 Kč platí asi 3 %.

Průměrně měsíčně zaplaceno na bankovních poplatcích.

Graf. Průměrně měsíčně zaplaceno na bankovních poplatcích.

Zdroj: Ipsos.cz, uspory.cz

Náš tip: „Neplaťte za něco, co ostatní nabízí zadarmo – více zde

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »