Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Máte podezření na vadný plynoměr? Reklamujete jej

Aktuality

Máte podezření na vadný plynoměr? Reklamujete jej

1. 8. 2014 Plyn Plynoměr, který neměří správně a je vadný, může vykazovat zcela chybné údaje. Ty jsou také často příčinou vysokých faktur, protože plynoměr vykazuje vyšší spotřebu, než jaká byla ve skutečnosti. Máte-li podezření, že za vyšší spotřebu nemůžete, obraťte se na distributora a plynoměr reklamujte.

Za správně fungující plynoměr zodpovídá provozovatel distribuční soustavy. Dle zákona č. 458/2000 Sb. za něj nejen zodpovídá, ale mezi jeho povinnosti také patří pravidelná kontrola správnosti jeho měření.

Vysoký nedoplatek nemusí znamenat vyšší spotřebu

Pokud Vaše spotřeba plynu náhle narostla a vysoká faktura za plyn Vás překvapila, pak chyba nemusí být jednoznačně na Vaší straně. Příčinou může být také vadný plynoměr, jehož měření bylo chybné. V takovém případě se co nejdříve obraťte na reklamační oddělení dodavatele plynu a plynoměr reklamujte.

Jedná se o běžnou reklamaci. To znamená, že dodavateli zašlete písemnou stížnost na vadný plynoměr. Stížnost by měla obsahovat kontakt na Vás (jméno, příjmení, adresa, telefon či e-mail) a samozřejmě údaje o odběrném místě (čísla měřidel, aktuální stav). Součástí stížnosti může být i žádost o přezkoušení plynoměru. Na to však pozor. Pokud bude přezkoušení neoprávněně, budete jej muset nezávislému metrologickému středisku uhradit Vy.

Dodavatel je povinen reklamaci vyřídit nejpozději do 90 dní. V případě prokázané vady plynoměru má spotřebitel nárok až na tři různé typy náhrady, které mohou činit až 7 500 korun. Finanční náhrada musí být spotřebiteli vyplacena nejpozději do deseti kalendářních dní.

Neoprávněné přezkoušení uhradí spotřebitel

Jak jsme již zmínili, spotřebitel má právo si vyžádat přezkoušení plynoměru. Pokud však nebude prokázaná vada, pak přezkoušení uhradí spotřebitel ze své kapsy. “Platí, že pokud byla na měřícím zařízení shledána závada, vzniklé náklady na přezkoumání měřidla ponese provozovatel distribuční soustavy, pokud však měřící zařízení závadu nevykazovalo, vzniklé náklady na přezkoušení plynoměru nezávislým metrologickým střediskem uhradí konečný zákazník. Ceník tohoto přezkoušení měřidla je uveden v obchodních podmínkách provozovatelů distribučních soustav,“ upozorňuje Jiří Chvojka z Energetického regulačního úřadu. Cena přezkoušení se může vyšplhat až na několik tisíc korun.

Náš tip: Na stránkách Úspory.cz si snadno a hlavně online najdete nejlevnějšího dodavatele plynu. S námi ušetříte tisíce korun ročně!

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »