Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Máte potíže s dodavatelem? Obraťte se na ombudsmana

Aktuality

Máte potíže s dodavatelem? Obraťte se na ombudsmana

23. 7. 2014 Plyn V rámci Energetického regulačního úřadu je možné využít služeb ombudsmana, jehož hlavním úkolem je ochrana spotřebitele a jeho práv. ERÚ zřídil úřad ombudsmana z důvodu usnadnění a urychlení mimosoudních sporů mezi dodavateli energií a spotřebiteli, které je možné často vyřešit jednoduchou radou.

Mezi priority Energetického regulačního úřadu patří ochrana spotřebitele a to zejména nyní, kdy občanům zemí Evropské unie hrozí tzv. energetická chudoba. Úkolem energetického ombudsmana a související legislativy bude řešení mimosoudních sporů. Kromě urychlení a zlepšení vztahů mezi oběma stranami to bude znamenat také snížení nákladů ze strany nespokojeného spotřebitele i ze strany státní správy.

Snazší a rychlejší řešení sporů s dodavateli energií

Na energetického ombudsmana se může se svou stížností obrátit každý spotřebitel, který má smlouvu o dodávkách energie s některým z dodavatelů, kteří v současné době působí na českém trhu.

Předtím, než se spotřebitel obrátí na ombudsmana, by měl využít svých možností v rámci uzavřené a podepsané smlouvy. To znamená, že se spotřebitel nejprve se svou stížností obrátí na reklamační oddělení, a teprve poté, pokud nebude spokojený s výsledkem standardního reklamačního řízení, má právo se obrátit na ombudsmana a požádat jej o pomoc.

Energetický regulační úřad tvrdí, že jednotlivá podání budou vždy prošetřena důsledně a nestranně dle nejlepšího vědomí. To však neznamená, že výsledek řízení bude vždy zcela podle představ spotřebitele.

Jak podat podání

Aby došlo k řádnému prošetření stížnosti spotřebitele, je nutné dodat veškeré kontaktní údaje (adresa, jméno a příjmení) včetně čísla odběrného místa, identifikace dodavatele, smlouvy s dodavatelem a případně dalších dokumentů, které se vztahují ke stížnosti (např. doklady o průběhu standardního reklamačního řízení). Podání je možné zaslat poštou či e-mailem na adresu ombudsman@eru.cz.

Náš tip: Vyberte si nejlepšího dodavatele plynu či elektřiny na Úspory.cz a snižte své výdaje za bydlení.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »