Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Merkelová zahájila jednání s představiteli energetických společností včetně ČEZ

Aktuality

Merkelová zahájila jednání s představiteli energetických společností včetně ČEZ

19. 2. 2014 Plyn Německá kancléřka Angela Merkelová zahájila jednání s představiteli největších evropských energetických společností, mezi nimiž je také český energetický velikán společnost ČEZ. Jednání však proběhlo za zavřenými dveřmi, což se nevyhnulo kritice ze stran politických konkurentů i německých médií.

Důvodem plánované schůzky je německý projekt transformace energetiky. Jednání s německou kancléřkou se účastní všechny velké energetické společnosti včetně české skupiny ČEZ. Média i političtí konkurenti schůzku kritizovali zejména pro to, že jednání bylo uzavřené.

Zejména Zeleným se formát schůzky nelíbil. "Místo aby Merkelová aktivně vystoupila proti akutním problémům transformace energetiky, setkává se podle staré tradice za zavřenými dveřmi s provozovateli uhelných a jaderných elektráren. Je správné koordinovat transformaci energetiky se sousedními zeměmi, ale takové tajné schůzky jsou špatný rámec," sdělil deníku Berliner Zeitung Oliver Kirscher, poslanec za Zelené.

Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová však uvedla, že schůzka nebyla nijak výjimečná a odlišná od jiných. Na jednání se probíralo nastavení evropského klimatického a energetického rámce do roku 2030. "Iniciativa nejvýznamnějších evropských energetik, jejíž je ČEZ členem, zastává názor, že by měl být stanoven pouze jeden závazný cíl, a sice v oblasti snižování emisí CO2," řekla také Barbora Půlpánová.

Schůzky se účastnilo dvanáct největších energetických společností

Schůzky se kromě české skupiny ČEZ účastnili také zástupci společností E.ON a RWE (Německo), GDF Suez (Francie), OMW (Rakousko) či Vattenfall (Švédsko). Německo je zastáncem odstavení jaderných elektráren a omezení výroby v uhelných elektrárnách. Jejich výkon by přitom chtěla nahradit obnovitelnými zdroji, jejichž podíl na německé výrobě elektřiny stále roste. Hlavním energetickým zdrojem je však uhlí.

V březnu se chystá energetický summit

Jednání německá média označila za předzvěst dalších jednání, která jsou plánovaná na březen letošního roku. Na počátku března je plánovaná schůzka ministrů, kteří jsou zodpovědní za energetiku, a ve dnech 20. až 21. března se bude konat summit, kterého se účastní hlavy vlád.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »