Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Ministerstvo hledá peníze pro program Zelená úsporám. Chybí jim 12 miliard korun

Aktuality

Ministerstvo hledá peníze pro program Zelená úsporám. Chybí jim 12 miliard korun

15. 6. 2014 Plyn Dotační a ekologický program Nová zelená úsporám nemá dostatek finančních prostředků. V letošním roce plánovala vláda poskytnout o 1,9 miliard korun více než v loňském roce. V současné chvíli chybí do plánovaných 27 miliard korun 12 miliard korun. Ministerstvo se snaží najít úspory a náhradní zdroje

První fáze programu Zelená úsporám byla velmi úspěšná a v letech 2009 až 2012 bylo vyplaceno celkem 20,2 miliard korun. Pro druhou fázi bylo plánovaných 27 miliard korun, tedy téměř o 7 miliard korun více.

Zatím se o příspěvek přihlásilo 600 lidí, kteří žádají o dotaci v celkovém objemu 150 milionů korun. Očekává se, že počet lidí bude výrazně vyšší.

Až 55 procentní sleva na zateplení domu

Ekologický program Nová zelená úsporám je určený lidem, kteří plánují zateplení domu, výměnu oken, dveří či starých neekologických kotlů, jehož cílem je úspora na energiích. Nově je také možné získat dotaci na pořízení solárních systémů pro rodinné domy. V programu Nová zelená úsporám mohou lidé získat až 55 procentní podporu na zateplení domu či 75 procentní podporu na nové ekologické zdroje.

Peníze, které nyní má program k dispozici, údajně vydrží pouze do roku 2016. “Pokles prostředků souvisí se snížením cen emisních povolenek, z jejichž prodeje je celý program financován,” řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který se nyní snaží nají nové zdroje. "Bude to záležet na ceně emisní povolenky, která nyní výrazně klesla. Ale pro vládu je to jeden z klíčových projektů, protože v energetických úsporách máme obrovskou rezervu," doplnil.

Kdo zaplatí zbytek peněz?

Mezi náhradní plány, jak získat zbývajících 12 miliard korun, patří prodej emisních povolenek. Pokud to nebude stačit, je Brabec připraven jednat o dalším financování s ministrem financí Andrejem Babišem. V jednání je také financování prostřednictvím zisků energetického gigantu ČEZ.

Náš tip: Zajímají Vás možnosti energetických úspor? Na stránkách Uspory.cz najdete více informací.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »