Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Na co si Češi stěžují u energetického úřadu?

Aktuality

Na co si Češi stěžují u energetického úřadu?

19. 8. 2013 Plyn

Jen za loňský rok evidoval Energetický regulační úřad celkem 8 205 stížností. Nejčastěji si spotřebitelé stěžovali na změnu dodavatele a výši cen za energie. Ne všechny stížnosti ovšem byly oprávněné. V některých případech nejsou na vině dodavatelské společnosti, ale samotní spotřebitelé.

zvonek

Energetický regulační úřad (ERÚ) je vládní úřad a zabývá se především ochranou spotřebitelů a podporou hospodářské soutěže. Svou činnost zahájil v roce 2001 a jeho sídlo je v Jihlavě. Diskontované pracoviště má rovněž v Praze. Mezi jeho hlavní činnosti patří:

  • regulace cen,
  • podpora využívání obnovitelných a druhotných zdrojů energie a kombinované výroby elektřiny a tepla,
  • ochrana zájmů zákazníků a spotřebitelů,
  • ochrana oprávněných zájmů držitelů licencí,
  • šetření soutěžních podmínek,
  • spolupráce s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže,
  • podpora hospodářské soutěže v energetických odvětvích,
  • výkon dohledu nad trhy v energetických odvětvích.

Zdroj: ERÚ

Stížnost lze u ERÚ podat buď písemně, telefonicky nebo osobní návštěvou. Celkem si lidé za rok 2012 stěžovali 8 205x. Podání spotřebitelů se nejčastěji týkaly především změny dodavatelů. Takových stížností byla celá polovina. Často lidé také tímto způsobem vyjadřovali nesouhlas s cenami za elektrickou energii nebo plyn. Asi 10 % stížností se týkalo případů, jako jsou neoprávněné odběry energie, pozemkové spory či narušení ochranného pásma.

Graf: Jakým způsobem spotřebitelé kontaktují ERÚ

Jakým způsobem spotřebitelé kontaktují ERÚ

Zdroj: peníze.ihned.cz

Zdaleka ne všechny stížnosti byly skutkového charakteru. Velká část podání má pouze informativní charakter. Spotřebitelé v naší zemi se nejčastěji zajímají o konkrétní dodavatele energií a jejich produkty služby. Zajímají se také, jak mohou odstoupit od smlouvy.

„Smlouvu o dodávkách energie pečlivě uschovejte. Může se Vám hodit!“

Všechny tyto informace by ovšem zákazník měl mít přímo obsažené ve smlouvě. Tu si ovšem někteří spotřebitelé nenechají, nebo ji dokonce vyhodí či ztratí. Nemají tak možnost poskytnou ERÚ relevantní informace o službách jednotlivých dodavatelů.

V těchto smlouvách, konkrétně ve všeobecných obchodních podmínkách, můžete najít všechny důležité informace ohledně vypovězení smlouvy. Tu totiž nelze zrušit jen tak. Spotřebitel musí dodržet dohodnutou výpovědní lhůtu a další podmínky. V opačném případě mu hrozí pokuta.

Jde to i jinak

Pro získání konkrétních cenových informací nemusíte kontaktovat Energetický regulační úřad. Stačí nezávazně vyplnit formulář o srovnání cen elektřiny nebo plynu a naše online porovnání Vám okamžitě vygeneruje nejlevnější dodavatele vybrané energie ve Vašem kraji.

Na našich webových stránkách najdete také užitečné informace, které Vám usnadní přechod od jednoho dodavatele k druhému. A nemusíte kvůli tomu nikam chodit nebo někam volat.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »