Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Neplaťte za energie více, než je nutné

Aktuality

Neplaťte za energie více, než je nutné

25. 4. 2014 Plyn Snažíte se ušetřit? Stále velké množství lidí platí více, než je nutné. Lidé by si nejvíce měli dávat pozor na “výhodné nabídky”, které je však ve výsledku vyjdou mnohem dráže. To platí zejména pro dodavatele energií, povinné ručení a také dovolenou.

Pokud nejste odborníky ani na jedno, pak se Vám lehko může stát, že skočíte na nabídku, která se Vám nevyplatí. Poradíme Vám, na co si dát pozor, a jak opravdu ušetříte.

Změnit dodavatele energií se vyplatí

Již několik let si mohou Češi zvolit svého dodavatele plynu či elektrické energie. Jedná se jednoduchý způsob, jak získat výhodnější cenu a snížit tak vysoké výdaje za energie až o několik tisíc korun ročně. Při výběru nového dodavatele je hlavní dát si pozor nejen na termíny výpovědí, ale zejména na podmínky nového dodavatele. Myslíme tím reference, zákaznický servis, smluvní a obchodní podmínky či doplňkové služby a servis. „Dejte si pozor především na sankce za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou. Smlouva na dobu neurčitou je obvykle výhodnější, protože můžete kdykoliv přejít k jinému dodavateli,“ upozorňuje advokát Marcel Moštěk.

Srovnání se vyplatí

S výběrem dodavatele energií Vám mohou značně pomoci speciální online kalkulačky na internetu, které dokáží porovnat aktuální nabídky cen energií během pár minut. Například stránky http://www.uspory.cz/energie Vám garantují úsporu až tisíce korun ročně v závislosti na výši průměrné spotřeby. Změnou dodavatele můžete ovlivnit přibližně 80 procent z celkové ceny zemního plynu a 50 procent z ceny elektrické energie. Rozdíly v cenách u jednotlivých dodavatelů se mohou pohybovat kolem 8 tisíci korun u plynu a kolem 4 000 tisíc korun u elektrické energie.

Ušetřit lze také na povinném ručení i na dovolené

Téměř to samé platí i pro výběr povinného ručení. V současné době platí, že povinné ručení sjednané online Vás vyjde levněji, než kdybyste si jej sjednali osobně na pobočce. Tímto způsobem lze ušetřit v průměru až 1 850 korun. Při výběru letní dovolené se zase vyplatí sledovat akční nabídky neboli tzv. first minute zájezdy. Díky včasnému nákupu je možné ušetřit 20 až 35 procent z katalogové ceny zájezdů. V mnoha případech mohou first minute zájezdy vyjít výrazně levněji než doposud oblíbené last minute.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »