Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Nezapomeňte na revizi plynových kotlů, právě léto je nejvhodnějším obdobím

Aktuality

Nezapomeňte na revizi plynových kotlů, právě léto je nejvhodnějším obdobím

6. 6. 2013 Plyn

V případě, že máte v domácnosti plynový kotel, jste povinni pravidelně každé 3 roky provádět kontrolu takových zařízení. Nejideálnějším časem pro revize plynových zařízení jsou právě letní měsíce, kdy odstávka topení není tak nepříjemná.

Na úvod bychom chtěli připomenout, že kontrola plynového kotle není věcí dobrovolnou. Tuto problematiku upravuje vyhláška o revizi plynových kotlů a ta uvádí, že kontrola musí provedena minimálně jednou za tři roky, a vztahuje se na všechna plynová zařízení. Vykonávat ji smí pouze certifikovaný revizní technik plynových zařízení v rámci celkové revize. Kromě povinné revize se od majitele plynového kotle očekávají každoroční kontroly plynových kotlů. Ty provádí servisní technik. V rámci této kontroly se nejčastěji čistí výměník tepla, hořák a upraví se regulace, která navíc vede ke snížení nákladů.

Náš tip: „O dalších možnostech, jak snížit náklady za plyn, si přečtěte na našem online porovnání.“

Po odvedení práce je revizní nebo servisní technik povinen vyplnit doklad se zápisem o provedené revizi. Tento doklad vždy pečlivě uschovejte. Pokud totiž byla například revize špatně provedena, poslouží Vám jako nástroj pro rychlejší reklamaci.

Zpráva by měla obsahovat tyto informace:

  • jméno a příjmení revizního technika
  • datum, místo a rozsah kontroly
  • údaje o měření testování plynového kotle
  • zjištěné závady a návrhy na jejich odstranění
  • podpis revizního technika

Je kontrola důležitá?

Tato pravidelná kontrola se realizuje z důvodu předejití rizikům, která jsou s provozováním plynového kotle spojena. Plyn je vysoce hořlavý a je nutné s ním zacházet opatrně. Stejně jako se zařízeními, které plyn využívají. Další důvody pro pravidelnou revizi zařízení jsou:

  • zachování záruky
  • zajištění bezpečného a spolehlivého provozu
  • získání dokladu o pravidelné odborné údržbě

Kdy přemýšlet o novém plynovém kotli

O novém kotli přemýšlejte především v případě, že využíváte klasické staré plynové vytápění. Takové zařízení totiž bývá často předimenzované. Pro efektivnější využívání energie a vyšší úsporu je vhodnější využití tzv. kondenzačního kotle. Kondenzační kotle jsou sice zhruba o polovinu dražší než kotle klasické, nicméně tento rozdíl v ceně se Vám do tří let vrátí na nižších fakturách za plyn.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »