Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Pět základních tipů, jak uspořit na energiích

Aktuality

Pět základních tipů, jak uspořit na energiích

28. 11. 2012 Plyn

Každoroční zdražování elektřiny a plynu nutí domácnosti ke snaze uspořit na těchto komoditách. Na rozdíl například od potravin, můžete totiž na energiích měsíčně ušetřit zjevnou část Vašich financí. Pokud víte, jak na to, faktura za energie může být až o několik set korun nižší.

Rad, jak uspořit na energiích, existuje hned několik. Některé se Vaší běžné denní rutiny dotknou jen málo. Některé naopak vyžadují razantnější zásah do života. O to méně ale poté zaplatíte. Připravili jsme si pro Vás výčet těch nejzákladnějších rad jak uspořit na elektřině nebo plynu.

1. Nenechte z bytu unikat teplo

Na vytopení bytu se využije více než polovina energie, jež domácnost spotřebuje. Proto se nejdříve zaměřte na správné izolování všech míst, kudy by mohlo teplo unikat. Nejčastěji se zateplují obvodové stěny, podlahy, okna a okenní rámy. Tyto místa se nejvíce podílí na úniku tepla pryč z místností. Pokud se týče oken, nejdoporučovanější jsou vícevrstvá okna. Okno s dvojitým sklem propustí o polovinu méně tepla než okno s jednoduchým sklem.

2. Nezakrývejte zdroje tepla

I další rada se týká úspory energie prostřednictvím správným topením. Jestliže chcete mít místnost rychle a efektivně vytopenou, nezakrývejte radiátory ani jiné zdroje tepla. A to ani skříní nebo záclonou.

3. Kupujte úsporné spotřebiče

Energetickou náročnost jednotlivých spotřebičů nehledejte v manuálu. Od roku 2001 mají tyto spotřebiče dané ze zákona povinný energetický štítek:

  • automatické pračky, bubnové sušičky prádla, pračky kombinované se
  • sušičkou, chladničky
  • mrazničky a jejich kombinace
  • myčky nádobí
  • elektrické trouby a elektrické ohřívače
  • žárovky a úsporné zářivky
  • klimatizační jednotky

Tento štítek najdete na samotném spotřebiči a informuje o spotřebě daného výrobku. Výši spotřeby poznáte podle označení třídy výrobku od A do F, přičemž A je nejúspornější a F je nejméně úsporné. V dnešní době se ale s výrobky třídy D nebo F už pravděpodobně nesetkáte. Dále se přesvědčte, že doma svítíte úspornými žárovkami. Klasické žárovky totiž ve skutečnosti vyrábí více tepla než světla a jsou tudíž ekonomicky značně nepraktické.

4. Šetřete teplou vodou

Energie spotřebovaná na ohřev vody se podílí na faktuře za energie z jedné čtvrtiny. Proto by se mělo s teplou vodou maximálně šetřit. Nejvíce se šetří teplá voda, pokud se člověk sprchuje místo napouštění vany. Podle posledních výzkumů je také výhodnější si pořídit myčku, než mýt nádobí pod tekoucí vodou.

5. Změňte dodavatele

Jestliže máte možnost snížit cenu dodávané služby, aniž by klesla kvalita, udělejte to. Změna dodavatele je jediný způsob, jak přímo a reálně ovlivnit cenu energie. Všechny ostatní tipy ovlivňují cenu za energie skrz snížení spotřeby. Změnou dodavatele snížíte počet korun, které zaplatíte za jednotku energie. Tím pádem zaplatíte méně, i když neuplatníte žádné z výše navrhovaných úsporných opatření.

Výběr a změnu dodavatele elektřiny nebo plynu provedete velmi snadno online na našem webu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »