Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Platby za plyn patří mezi největší výdaje českých domácností

Aktuality

Platby za plyn patří mezi největší výdaje českých domácností

3. 10. 2013 Plyn Přes 24 tisíc korun ročně zaplatí více jak 54 procent českých domácností za vytápění plynem či ústředním topením. Tato informace vyplývá z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.

Spotřeba plynu a tím i výsledná cena za vytápění se liší podle velikosti bytu i náročnosti spotřeby. Vliv má samozřejmě také průběh topné sezóny a hlavně její délka. Nejmenší náklady na vytápění mají dle průzkumu domácnosti žijící v bytech a ve větších městech. V jejich případě se náklady pohybují na 12 tisících korunách ročně. Opakem jsou rodiny žijící v rodinných domech a na vesnicích, jejichž náklady na topení se pohybují dokonce od 30 tisíc korun výše.

Převládá ústřední topení

Hlavním zdrojem topení je u většiny domácností ústřední topení, ten používá více jak 67 procent domácností. Dalších 25 procent domácností k vytápění používá plyn. Plynem vytápí především rodinné domy. Úplně nejméně se jako zdroj energie k vytápění používá elektřina, která je velmi drahá (12 procent domácností). „Pokud rodinné domy kombinují různé zdroje vytápění, je to opět plyn v kombinaci s tuhými palivy nebo elektřinou. Alternativní způsoby vytápění, jako tepelná čerpadla nebo solární panely, zatím využívá pouhé minimum dotázaných,“ vysvětluje Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.

Úspory lze docílit kvalitním zateplením i změnou dodavatele

Způsoby, jak na docílit úspory, je několik. Na prvním místě by mělo být kvalitní zateplení domu, dobře těsnící okna, nová střecha či moderní plynový kotel. S energií by se nemělo plýtvat a proto je ideální existence možnosti regulovat teplotu dle potřeby.

Stále častěji využívaným způsobem, jak ušetřit, je také změna dodavatele. To se ale týká pouze domácností, které k vytápění používají plyn nebo elektřinu. Změnit dodavatele plynu mohou domácnosti od roku 2007, kdy došlo k liberalizaci trhu. V současné době eviduje Energetický regulační úřad na 54 dodavatelů plynu, mezi jejichž nabídkami mohou odběratelé vybírat.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »