Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Platíme 15. nejdražší plyn v Evropě

Aktuality

Platíme 15. nejdražší plyn v Evropě

30. 8. 2012 Plyn

Částky, které domácnosti v Evropě platí za plyn, jsou stále vyšší a vyšší. Svědčí o tom průzkum Evropského statistického úřadu. Cena plynu v Británii poskočila téměř o třetinu. Zbytek z 27 sedmi států je na tom o poznání lépe. Unijní průměr růstu cen zemního plynu se loni zastavil na 12 procentech. Jedinému Rumunsku se podařilo cenu mírně srazit.

Růst cen této komodity se nevyhnul ani České republice. V tuzemsku rostly ceny zemního plynu za poslední rok o 15 %, což jsou necelá tři procenta nad evropským průměrem. Odborníci se shodují, že mírnější růst cen se dá očekávat také v příštích letech.

Nejvíce je ovšem růstem cen zemního plynu postižena Velká Británie. Její občané mohli v roce 2011 vidět skok cen o těžko uvěřitelných 27 %. Naopak jediný stát, kterému se podařilo nepatrně zlevnit, bylo Rumunsko. Ti srazili cenu této komodity o 0,1 %.

Srovnání cen s EU

Ceny za energie ve více státech lze porovnávat vícero způsoby. Nejjednodušší způsob je převedení finančních prostředků na společnou měnu a poté ceny porovnat. Tento způsob ovšem není zcela přesným odrazem skutečnosti. Pro přesnější výsledky je nutné zohlednit také tržní sílu domácností v jednotlivých zemích.

Evropský statistický úřad provedl obojí srovnání:

Cena energie v Eurech – V průměru stojí v ČR 100 kWh 6 Euro, což je evropský průměr. V tomto směru cena u nás nijak nevybočuje. Cena vyjádřená v kupní síle obyvatel – V tomto srovnání už Česká republika stojí nad evropským průměrem. Domácnosti v ČR nakupují 15. nejdražší plyn v Evropě.

Růst cen zemního plynu je netradičně vysoký i při srovnání s ostatními energiemi. Zatímco na českém energetickém trhu za rok 2011 rostly ceny plynu o 15 %, elektřina pouze o 5 %. Viditelného rozdílu si všimneme i u porovnání průměru ceny elektřiny v rámci Evropské unie. Cena elektrické energie průměrně stoupá o 6 % ročně. U zemního plynu je tomu dvakrát tolik a to až o 12 % ročně.

Lze na plynu ušetřit?

Ceny zemního plynu se ovšem neliší pouze na vnější straně hranic. V České republice existuje kolem 20 dodavatelských společností, které nabízí zákazníkům zemní plyn. Protože zde přirozeně existuje konkurenční boj, ceny za jejich produkty služby se mohou výrazně lišit. Nejrychlejší způsob, jak uspořit na zemním plynu, je vybrat si levnějšího dodavatele.

Online srovnávač všech dodavatelů plynu na českém území můžete najít na našich stránkách. Zde si zdarma a zcela nezávazně můžete prohlédnout nabídku jednotlivých dodavatelů a v případě zájmu si také plyn objednat. Prokazatelně tak můžete na platbách za plyn ušetřit až několik tisíc ročně a to i v době zdražování.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »