Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Plyn bude levnější o stokoruny ročně

Aktuality

Plyn bude levnější o stokoruny ročně

21. 8. 2013 Plyn

Do ceny plynu zasáhl Energetický regulační úřad (ERÚ), který rozhodl o snížení ceny za distribuci plynu v průměru o 5 procent. Od počátku příštího roku by tak domácnosti, které plyn využívají, měly ušetřit až stokoruny ročně za plyn.

ilu

Jak je to s cenou plynu

Celkovou cenu za plyn Energetický regulační úřad ovlivnit nemůže. Jejich pravomoc se týká asi 20 procent z celkové ceny za plyn. Jedná se o regulovanou složku, kterou tvoří cena za distribuci plynu. Zbytek tvoří ceny plynu, jenž na trhu nakupují samotní distributoři, což regulátor nemá jak ovlivnit.

„Po několikaměsíčních nekompromisních, avšak profesionálních a transparentních jednáních se podařilo dosáhnout snížení ceny za distribuci zemního plynu pro koncové zákazníky v roce 2014 v průměru o pět procent,“ sdělila Alena Vitásková předsedkyně ERÚ. Zároveň se úřadu podařilo dosáhnout omezení povolených výnosů distributorů.

Náš tip: “Porovnejte ceny plynu ZDARMA na energie.uspory.cz a ušetřete!”

Domácnosti ušetří stokoruny ročně

Pro odběratele je nejdůležitější fakt, že ceny za distribuci plynu klesnou o 5 procent, a tím se zlevní i celková cena. Výsledný finanční dopad je samozřejmě vzhledem k výši regulované složky nižší. I přesto ale mohou domácnosti ušetřit několik stokorun ročně. Kolik ve výsledku domácnosti ušetří, závisí také na tom, s jakým konkrétním dodavatelem mají podepsanou smlouvu a kolik spotřebují plynu. Nejvíce samozřejmě ušetři ty domácnosti, které plynem topí. Snížení ceny v následujícím roku již oznámili společnosti RWE, ČEZ, Centropol a Bohemia Energy. Očekává se, že zlevnění oznámí také další distributoři.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »