Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Plynaři pouští slevové kohoutky. Někteří jdou s cenami dolů až o desetinu!

Aktuality

Plynaři pouští slevové kohoutky. Někteří jdou s cenami dolů až o desetinu!

10. 4. 2013 Plyn

Rapidní pokles cen pro koncové spotřebitele. Tímto způsobem reagují největší dodavatelé plynu na odliv klientů k alternativním dodavatelům. Udržet si zákazníky nyní konečně převyšuje nad potřebou vysokého zisku. Pro několik desítek tisíc domácnosti to bude znamenat i několika tisícovou úsporu.

Plynový hořák

Změna dodavatele plynu byla vždy pro spotřebitele poněkud lákavější než změna dodavatele elektřiny. Na plynu se totiž dá více ušetřit. Zatímco roční úspora peněz na elektrické energie se pohybuje v řádu stovek nebo pár tisíc, na změně dodavatele plynu se dá ušetřit několik tisíc korun. Alternativní dodavatele toho využívají a odlákávají klienty od velkých společností.

Ty se aktivně brání prostřednictvím snižováním cen na minimum. Tak tomu bude i letos. Vybraní dominantní dodavatelé plynu budou letos snižovat ceny. A to v řádu od 5 % do 10 %. Jejich klienti tak za letošní rok uvidí na faktuře nižší částku až o 5 tisíc korun. Cíle je jasný. Zastavit odliv zákazníků ke konkurenci.

Cena za plyn se skládá

  • regulovaná část – cca 25 % z celkové ceny. Platí se majiteli přenosové sítě. Cena je regulována Energetickým regulačním úřadem.
  • neregulovaná část – cca 75 % z celkové ceny. Ceny jednotlivých dodavatelů. Cena se odvíjí od situace na trhu.
  • DPH 21 % - přičítá se ke koncové ceně plynu

To je ovšem málo

Zajímavé je, že i takové snížení ceny dominantních dodavatelů, nechává ty alternativní zcela v klidu. Až na výjimky ceny nechávají na současné pozici. Nemají také proč zlevňovat. I po slevách, které plánují velké firmy, nabízí alternativní dodavatelé stále nižší cenu. Navíc je po sezóně. Největší žně mají energetici právě přes zimu, kdy domácnosti hodně topí nejvíce, a stoupá také spotřeba ohřáté vody. Nejčastěji tak dodavatelé mění ceny na podzim, aby ještě před zimou přilákali co nejvíce domácností. Na rozdíl od regulačního úřadu, který udává nový cenový strop v zásadě k 1. 1., většina dodavatelů mění ceny v průběhu roku. Mají na to plné právo a váže se jim k tomu pouze jedna povinnost. A to informovat své klienty minimálně 30 dní před změnou ceny. Pro případ, že by zákazníci nebyli spokojeni s novou cenou, a měli tak možnost přejít k jinému dodavateli.

„Změnu ceny se dozvíte měsíc před jejím zavedením. Je to také možnost vypovědět smlouvu.“

Oznámení o změně ceny je jedna z příležitostí, jak změnit dodavatele. Společnosti se samozřejmě odchodu zákazníků brání a nenechají je odejít jen tak. Spotřebitel má tak za rok jen pár možností odstoupit od smlouvy, bez toho aby platil poplatky. Po oznámení nové ceny má spotřebitel celých dvacet dní na rozmyšlenou, zda je s novou cenou spokojen, nebo se rozhodne pro změnu dodavatele. V případě, že dodavatel změnu ceny zákazníkovi neohlásí, má klient na změnu čas celé tři měsíce a dodavateli hrozí pokuta až 15 miliónu korun.

Porovnejte a uspořte

Zda Vaše faktury za plyn jsou vzhledem ke konkurenci přemrštěné nebo naopak platíte méně než Váš soused, zjistíte velmi snadno. Na našem online porovnání dodavatelů plynu rychle zjistíte, která společnost ve Vašem kraji Vám nabídne nižší cenu. Samotná změna dodavatele je pro spotřebitele velmi jednoduchá záležitost. Veškerou administrativu totiž za vás vyřídí nová společnost.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »