Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Pravidelná prohlídka kotlů je povinná

Aktuality

Pravidelná prohlídka kotlů je povinná

11. 5. 2015 Plyn Plyn používají stovky českých domácností nejen k vaření, ale také k vytápění. Plynové kotle jsou velmi bezpečná zařízení, jsou-li pravidelně a dle zákona kontrolované. Bohužel na pravidelnou kontrolu mnohé domácnosti zapomínají a výsledkem jsou stovky smrtelných případů otravy oxidem uhelnatým.

Nedostatečná údržba a zanedbání kontroly plynových kotlů a jiných spotřebičů jsou nejčastější příčinou otravy oxidem uhelnatým. Pravidelná kontrola těchto zařízení je přitom nařízená zákonem. 

„Česká republika vykazuje alarmující čísla otrav a úmrtí na otravu oxidem uhelnatým. Může za to nedostatek prevence, informací i špatná péče o plynové spotřebiče. Nejrizikovější kategorii představují spotřebiče typu B, které vyžadují pravidelný servis od servisního technika. To však řada Čechů stále podceňuje,“ upozornuje Vladimír Vácha, tiskový mluvčí energetické společnosti E.ON

Každá domácnost, která využívá plynový kotel pro vytápění a případně i ohřev vody, je povinna provádět prohlídku těchto spotřebičů a to nejméně jednou do roka. Povinnou prohlídku nařizuje energetický zákon. Prohlídka odpovídajícím technikem navíc zvyšuje jeho účinnost, prodlužuje životnost a samozřejmě předchází možných závadám

Ušetřete tisíce korun za plyn! Porovnejte si ceny plynu na Úspory.cz.

Průběh a požadavky na provádění prohlídek a revizí plynových zařízení

Za provádění kontroly plynových zařízení odpovídá vždy jejich provozovatel (např. domácnost). Ten také nese plnou odpovědnost za způsobené škody. Aby ke škodám nedocházelo, je třeba zařízení kontrolovat jednou za rok. Každé tři roky je třeba provést revizi plynového zařízení.

Kontrolu plynového zařízení smí provádět pouze osoba, která disponuje příslušným oprávněním. To známená, že je proškolený, zná požární řád a ovládá bezpečnostní předpisy. Výsledky je nutné zapsat to tzv. provozního deníku, který obsahuje následující údaje:

 • jméno a příjmení provádějícího pracovníka
 • datum kontroly
 • rozsah kontroly
 • zjištění závady
 • návrhy na odstranění závad

Revizi je oprávněn provést pouze revizní technik, jehož způsobilost byla dostatečně prověřená organizací státního odborného dozoru (TIČR). Kromě zákonem nařízené revize existují další případy, kdy je nutná.

 • zařízení je více jak 6 měsíců mimo provoz
 • po ukončení zkušebního provozu
 • po generální opravě či zásah, který může mít vliv na bezpečnost a spolehlivost zařízení
 • po nucené odstávce z provozu, jejíž důvodem byla provozní nehoda nebo jiná porucha
Kdo je revizní technik?
Revizní technik je osoba, která je prověřena k odborné způsobilosti v oblasti plynových zařízení a jejich kontroly. Má patřičné osvědčení vydané inspektorátem (TIČR), v němž je vyznačen druh a rozsah způsobilosti. 
Revizní technik plynových zařízení může vlastnit osvědčení bez omezení nebo může omezit požadovaný rozsah svého osvědčení na vybrané plyny či  zařízení. 

Nezapomeňte na zprávu o revizní prohlídce

O každé provedené revizi musí být sepsána revizní zpráva, kterou si pečlivě uchovejte po dobu životnosti plynového zařízení a nejméně po dobu šesti let. Nejprve ji však důkladně zkontrolujte a ověřte, že obsahuje všechny následující údaje.

 • název a sídlo organizace či domácnosti
 • datum provedení revize
 • jméno a příjmení revizního technika a evidenční číslo jeho osvědčení
 • druh revize (provozní či výchozí)
 • označení, druh a technické hodnoty revidovaného zařízení
 • údaje o provedeném měření a vyzkoušení zařízení (včetně výrobních nebo evidenčních čísel použitých měřicích přístrojů)
 • zjištěné závady a nedostatky
 • návrh opatření a lhůt k odstranění zjištěných závad a nedostatků
 • údaje o tom, zda a jak byly odstraněny závady zjištěné při předchozí revizi, popřípadě při kontrole zařízení
 • celkové zhodnocení revidovaného zařízení z hlediska bezpečnosti, provozní schopnosti a požární ochrany
 • podpis a otisk razítka revizního technika či oprávněné organizace

Štítky: ceny plynu | porovnání dodavatelů plynu | revize plynových kotlů | revizní technik | srovnání cen plynu | změna dodavatele plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »