Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Prognóza na rok 2015: čeká nás dražší plyn?

Aktuality

Prognóza na rok 2015: čeká nás dražší plyn?

22. 11. 2014 Plyn Energetičtí odborníci se začínají vyjadřovat k vývoji cen plynu i elektřiny pro příští rok. Podle nich by měly ceny zůstat na stejné úrovni a v případě zdražení by se ceny měly zvýšit pouze nepatrně. Ceny plynu mírně podražily již nyní a to z důvodu zvyšování paušálních poplatků energetickými společnostmi.

Ceny plynu a energií se všeobecně mohou změnit i několikrát do roka, a proto je velmi těžké jednoznačně odhadnout vývoj pro příští měsíce. Vliv na cenu plynu má nejen momentální situace na trhu s energiemi, ale také politický vývoj v klíčových zemích a samozřejmě postoj energetických společností, které konečnou cenu stanovují.

"Cena elektřiny pro koncové odběratele na začátku roku 2015 pravděpodobně výrazně nezdraží, protože dodavatelé mají obavy, aby jim zákazníci neodešli ke konkurenci. Budeme ale pozorně sledovat, zda prodejci zkusí nenápadně zvednout třeba jenom paušální měsíční poplatky za odběrné místo”, uvedl energetik Petr Woff.

Energetičtí giganti zdražily paušální poplatky i ceny pro nové zákazníky

K mírnému zdražování přistoupil například energetický gigant E.ON, který zvýšil paušální poplatky. RWE Energie a Pražská energetika naopak zvýšila ceny pro nové zákazníky. K podobným krokům se chystají i další společnosti, které na českém trhu obchodují s energiemi. Příčinou zdražování jsou údajné nižší zisky, které byly způsobeny mírnou zimou v loňském roce a také kvůli nižším cenám energií. Skupiny ČEZ, E.ON a RWE tvrdí, že jejich marže za loňský rok byly výrazně nižší.

K dalšímu zdražování by podle odborníků však dojít nemělo a ceny by měly spíše stagnovat. Pokud by ke zdražení došlo, pak by důvodem mohla být chystaná novela energetického zákona a politický vývoj na Ukrajině. Novela však s největší pravděpodobností nestihne projít schvalovacím procesem do konce letošního roku.

I přes komplikovanou politickou situaci na Ukrajině zatím zůstávají ceny plynu relativně nízko. “Na Českomoravské komoditní burze Kladno dokonce lze surovinu nakoupit levněji, než na začátku roku před anexí Krymu a boji na východní Ukrajině. Cena plynu nevyskočila ani kvůli sankcím Evropské unie vůči ruskému ropnému průmyslu”, uvedl také Petr Woff, který se navíc domnívá, že ceny plynu v příštím roce budou přímo úměrné aktuální politické situaci.

Pokud tedy konflikt na Ukrajině nebude gradovat, tak by se ceny plynu neměly pro domácnosti nijak změnit. Energetický regulační úřad a ministerstvo průmyslu a obchodu k tomuto tématu vydaly vyjádření, že bude nutné zpřísnit množství uskladněných zásob tak, aby nedošlo k problémům s dodávkami v případě, že by konflikt eskaloval a došlo by k omezení či úplnému zastavení dodávek plynu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »