Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Rozhodli jste se pro změnu dodavatele plynu? Nezapomeňte si ohlídat spotřebu

Aktuality

Rozhodli jste se pro změnu dodavatele plynu? Nezapomeňte si ohlídat spotřebu

27. 12. 2013 Plyn Stále více lidí mění svého dodavatele plynu. Důvodem je především snaha ušetřit, a proto si lidé hledají levnějšího dodavatele energií. Než však dodavatele změníte i Vy, nezapomeňte si ohlídat spotřebu, abyste se vyhnuli nemilému překvapení v podobě vysokého nedoplatku.

Platba energií probíhá formou záloh placených jednou měsíčně. Jednou ročně pak proběhne vyúčtování energií dle skutečné spotřeby. Nejprve dodavatel energií (distribuční společnost) musí provést odečet, jehož provedení je upraveno vyhláškami Ministerstva průmyslu a obchodu a zákonem č. 458/2000 Sb. o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích.

Periodické odečty spotřeby plynu mohou být prováděny dvěma základními způsoby. „Nejčastějším způsobem je vizuální odečet číselníku elektroměru odečítačem do terminálu. Druhým způsobem je dálkový přenos dat mezi elektroměrem a odečtovou centrálou ve vybraných lokalitách pilotního ověření. Jde o přibližně 1 % elektroměrů na licencovaném území ČEZ Distribuce,“ řekl Jan Pavlů, tiskový mluvčí distribuční společnosti ČEZ.

Jak probíhá odečet v případě změny dodavatele

Ke změně dodavatele může dojít kdykoliv v průběhu roku. Odečty v tomto případě nejsou prováděny na místě, a proto je důležitá kontrola i ze strany spotřebitele. „Větší část měřidel je fakturována na základě systémového odhadu spotřeby, která je vypočítána z předchozích dat o spotřebě zákazníka, pokud jsou tato pro výpočet použitelná. Mezi další parametry pro výpočet systémového odhadu patří typ distribuční sazby a typový diagram dodávky. U menšího počtu odběrných míst pak odečty pro změnu dodavatele zajišťují na našem distribučním území naši pracovníci,“ doplnil Jan Pavlů.

Při dálkovém odečtu může velmi snadno dojít k chybě. Pokud Vám tedy dojde poslední faktura s nezvykle vysokou částkou, neváhejte a podejte reklamaci. „Pokud zákazník nezašle při změně dodavatele či v jiném případě obchodníkovi s energií či provozovateli distribuční soustavy samoodečet a nesouhlasí s údaji zjištěnými provozovatelem distribuční soustavy, má právo vyúčtování reklamovat. Vhodné je doložit faktický konečný stav také fotografií,“ vysvětlil Jiří Chvojka, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »