Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Šetříme energií. Osm největších omylů

Aktuality

Šetříme energií. Osm největších omylů

2. 12. 2013 Plyn Když odcházíte z domů, nezapomeňte vypnout topení. Myčka je drahá. Malé spotřebiče nestojí nic. Také znáte všechny ty “skutečně zaručené” rady, jak šetřit energií? Podívejme se na několik z nich a odhalme, které patří mezi největší omyly.

1) Malé spotřebiče a jejich provoz nic nestojí

Nezáleží na velikosti spotřebiče, ale na jejich výkonu a také četností používání. Pokud spotřebiče využíváte denně, na výši spotřeby energie a tedy konečné ceny se to logicky projeví. Nejvíce používané spotřebiče jsou mikrovlnka, kávovar, televize, počítač, fen a další.

2) Při odchodu z domu nezapomeňte vypnout topení

Neustále vypínání a zapínání kotle je poměrně častou příčinou vyšší spotřeby. Je tedy lepší buď udržovat stálou teplotu nebo vypínat topení. Druhá možnost je vhodná při nepříliš nízkých teplotách a dobré izolaci domu. Doporučenou ideální teplotou je cca 20 stupňů přes den a v noci 16 stupňů.

3) Při vaření je ekonomičtější plyn

Tak to opravdu není. Zda-li používáte plyn či elektřinu, v žádném případě nerozhoduje o vyšší či nižší spotřebě energie. Rozdíl je zná teprve tehdy, pokud vaříte na klasickém sporáku nebo varné desce, která je úspornější. Vhodné je také používání mikrovlnky, které při ohřívání spotřebuje méně času a tedy i energie.

4) Silný plamen rovná se úspora

Se silným plamenem naopak spotřebujete více energie a výsledek Vašeho snažení ještě k tomu nebude nic moc. Mnohem lepší je vařit na přiměřeném plameni a za použití nádobí, které je vyrobeno z materiálu akumulující teplo.

5) Nádobí myjte ručně, je to úspornější

Domníváte se, že myčka spotřebuje příliš mnoho energie a vody oproti ručnímu mytí? Opak je pravdou. Při používání myčky naopak ušetříte desítky litrů vody měsíčně. Úspora se týká i energie. Moderní myčky mají navíc vždy úsporné programy.

Náš tip: “Chcete ušetřit na energiích? Srovnejte si ceny dodavatelů na ÚSPORY.CZ a můžete ušetřit 2 000 korun i více.

6) Plná lednička spotřebuje příliš mnoho energie

I zde je opak pravdou. Plná lednička již obsahuje chlazené produkty a proto k udržení stále teploty, potřebuje méně energie. Nejlépe je na tom lednička, která je plná ze 70 procent. Podobně je na tom mrazák. V něm mějte vždy aspoň led.

7) Zářivky nechte zářit, ušetříte

Pokud nepotřebujete světlo, zářivky vypínejte. Největší spotřeba energie je sice v momentě, kdy se zářivka rozsvítí, ale ne tolik, aby se vyplatilo nechat je stále rozsvícené. Ve výsledku byste měli stejnou spotřebu jak u klasických žárovek.

8) Drahé spotřebiče jsou vždy lepší

Vysoká cena spotřebiče opravdu není znakem kvality. Při nákupu nového spotřebiče se řiďte zejména tím, co skutečně potřebujete, abyste neplatili také za funkce, které nikdy nevyužijete. Důležitá je kvalita a úspora energie, než značkový produkt. I méně známé značky mají kvalitní zboží.

Ušetřit můžete zaručeně na změně dodavatele plynu nebo elektřiny. Porovnejte nabídky všech dodavatelů online v naší kalkulačce energií.

 width=

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »