Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Sleva na energii za cenu závazku až na dva roky

Aktuality

Sleva na energii za cenu závazku až na dva roky

3. 10. 2013 Plyn Stále více lidí využívá možnosti změnit dodavatele energií. Ti se snaží zákazníky udržet tím, že jim nabízí slevy, pokud se jim upíší na jeden až dva roky. Pokud takovou smlouvu chce ale klient vypovědět, hrozí mu vysoké sankční poplatky.

O tom, že lidé možnosti změnit dodavatele energie skutečně využívají, svědčí 800 000 lidí, kteří v loňském roce dodavatele opravdu změnili. Dodavatelé energií proto vymýšlí způsoby, jak si své klienty udržet co nejdéle. Nejvíce využívaným způsobem je nabídnutí určitých výhod, pokud se klient upíše k využívání služeb po určitou dobu, například na jeden až dva roky. A pokud by klient chtěl svůj závazek porušit a smlouvu ukončit, hrozí mu pokuta za porušení podmínek.

„Pokud má klient závazek, může také smlouvu ukončit, ale v takovém případě mu hrozí od dodavatele sankce za nedodržení závazku či náhrada vzniklé škody,“ vysvětlil mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka. Podle něj se může vyplatit požádat dodavatele o prominutí sankce, protože v etickém kodexu slíbil sankci neuplatňovat.

Pozor na věrnostní odměny

Ne vždy je však závazek nabízený otevřeně. V mnoha případech se jedná o jakousi prémii za věrnost. To znamená, že dodavatel může klientovi nabídnout dvě možnosti - smlouvu bez závazku a beze slevy, anebo smlouvu se slevou ale se závazkem na jeden či dva roky. V takovém případě se vyplatí přemýšlet nad tím, v jaké výši se Vám takové sleva vyplatí. Ve chvíli, kdy se k závazku upíšete, si výrazně zhoršíte podmínky pro případnou změnu dodavatele.

Ukončit smlouvu se závazkem není snadné

Ukončení smlouvy se se závazkem není jednoduché a to se často týká i po jeho uplynutí. Smlouva může obsahovat různé dodatky a kličky, a proto si ji vždy řádně prostudujte. Získat slevu na plynový kotel nebo jejich opravu zní sice lákavě, ale otázkou je, zda se Vám vyplatí.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »