Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Uspořte na energiích. Nové tipy!
Aktuality

Uspořte na energiích. Nové tipy!

7. 5. 2013 Plyn

V jednom z předchozích článků jsme Vám poskytli několik tipů, jak nejlépe uspořit na elektrické energii a plynu. Článek se týkal především úspory tepla a proto Vám nyní poradíme, jak ušetřit na energiích i mimo topnou sezónu v jarních a letních měsících.

Starší článek si můžete přečíst zde

S příchodem teplejší části roku jsme pro Vás připravili další vlnu tipů, jak ušetřit na energiích v rámci rodinného rozpočtu ještě více peněz.

Osvětlení

Jedním ze základních tipů, jak snížit spotřebu energií, je osvětlení domácnosti. Nahraďte starší typy žárovek úspornými zářivkami nebo LED diodami. Uvědomte si, že klasické žárovky ze 100% energie, kterou spotřebují, vysvítí pouze 20 % a zbylých 80 % je vyplýtváno v podobě tepla! V případě, že tedy nehodláte doma topit žárovkami, doporučujeme investovat do novějších technologií. Doporučujeme koupit raději kvalitu než nejlevnější výrobek na trhu. Kvalitní osvětlení Vám vydrží až 5x déle než jeho levnější alternativy.

Úspora v kuchyni

Kuchyň je místnost pravděpodobně s největší koncentrací elektrospotřebičů. A právě v kuchyni můžete výrazně ušetřit.

zarovka

Lednička – Ledničku neumísťujte v blízkosti spotřebičů, které vyzařují teplo. Postavte ji nejlépe na suché a chladné místo. Vnitřní teplotu nastavte na +5 °C. V případě, že teplotu snížíte o pouhé dva stupně, spotřeba ihned stoupne o 15 %. Pravidelně kontrolujte, zda těsnění ledničky přiléhá po celém obvodě. Ledničku alespoň jednou ročně odmrazujte.

Vaření – Starší spotřebiče nahraďte novými ekonomičtějšími variantami. Využívejte hrnce s rovným dnem a dbejte, aby dno hrnce vždy plně zakrývalo plotýnku. Plotýnky zásadně nepředhřívejte. Na delší vaření je vhodnější tlakový hrnec.

Nádobí - Pořiďte si myčku nádobí. Její provoz je výrazně levnější, než umývání nádobí pod tekoucí vodou. Do myčky vždy naskládejte co nejvíce nádobí a zapínejte ji pouze, když je plná.

Ostatní spotřebiče v domácnosti

Praní a žehlení – Při praní doporučujeme používat především prací prostředky, které jsou účinné i při nižších teplotách. A stejně jako u ostatních spotřebičů v domácnosti doporučujeme vyměnit starší modely za nové. Nové modely mají totiž až o 50 % nižší spotřebu vody a 60 % nižší spotřebu elektřiny. Jakmile prádlo vyperete, rozdělte si jej podle náročnosti na teplotu žehlení.

Multimediální spotřebiče – Tyto spotřebiče vypínejte úplně. Například televize, nabíječky mobilů nebo rádia spotřebovávají elektřinu i ve vypnutém režimu. Pro jejich úplné vypnutí je vytáhněte ze zásuvky nebo použijte mechanické tlačítko místo dálkového ovládače.

Změna dodavatele

Stejně jako v minulém článku Vám doporučujeme poohlédnout se po jiném dodavateli. Změnou dodavatele uspoříte ihned a pravděpodobně i vyšší částku, než kterou ušetříte pouze s našimi tipy. Na začátku letošního roku zlevňovali největší čeští dodavatelé elektrické energie i plynu. Nyní toho můžete využít a platit méně. Díky našemu online porovnání zjistíte výši úspory, kterou získáte změnou dodavatele prakticky okamžitě.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »