Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Užitečné i vtipné rady, jak ušetřit za energie, pochází z Velké Británie

Aktuality

Užitečné i vtipné rady, jak ušetřit za energie, pochází z Velké Británie

18. 2. 2014 Plyn Britský dodavatel energií FirstUtility na svých webových stránkách zveřejnil rady, díky kterým mohou zákazníci ušetřit na energiích údajně až 20 procent. Podle britských politiky rady spotřebitelé uráží. Posuďte sami, jaká je skutečnost.

Britský dodavatel energií se rozhodl svým zákazníkům poradit, jak ušetřit na energiích. Jeho rady se však staly terčem kritiky. Politici se domnívají, že “vtipné” rady jsou urážkou spotřebitelů. V Británii se totiž až na jeden milión rodin potýká s potíži při placení účtů. A jaké jsou tedy konkrétní rady, které společnost doporučuje?

Sprchujete se ve dvou, nepijte příliš horkých nápojů a hrajte deskové hry

Mezi ty vtipnější rady patří následují. Lidé by se měli sprchovat ve dvou. Samozřejmě jen pokud s tím souhlasí obě strany. Ušetříte tak za ohřev teplé vody pro každého zvlášť. Lidé by také neměli pít příliš mnoho horkých nápojů, protože rychlovarná konvice “žere” příliš mnoho energie. A navíc by lidé měli méně svítit po večerech a chodit dříve spát.

Další “úspory” je možno docílit vařením ve velkém. Stačí si uvařit jedno jídlo alespoň na tři dny dopředu a jen si jej ohřívat v mikrovlnné troubě. Drahé je také každodenní sledování televize. Lepší a hlavně levnější je hraní deskových her. Navíc hraní her zlepšuje rodinné vztahy. Zbytečná je také sušička prádla, jejíž provoz je drahý. Přirozené uschnutí prádla je prý navíc zdravější.

A co dál? Po použití trouby nechte dvířka otevřené. V kuchyni pak není třeba tolik topit. Špinavé nádobí nejprve vydrhněte a teprve poté použijte myčku. Nemusíte pak používat dlouhé mycí programy. Za vrchol kampaně je pak považována rada, aby lidé topili méně a spíše se pořádně oblékli. „Když je venku zima, taky tam přeci neběháte jen v triku, ale teple se obléknete, ne? Totéž můžete udělat i v bytě," prohlášení komentoval manažer firmy.

Vtip nebo urážka?

Uvedené rady se setkaly s kritikou, kterou však společnost rezolutně odmítá: „Problémy rozhodně netrivializujeme, pouze se snažíme lidem přinést pár návrhů, kde všude lze ušetřit. Navíc se touto kampaní snažíme pohnout s cenami na trhu a rozjet konkurenční boj o zákazníka, což je pro koncového spotřebitele jen výhodné."

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »