Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Varování! Dejte si pozor na podomní prodavače

Aktuality

Varování! Dejte si pozor na podomní prodavače

31. 10. 2012 Plyn

Stoupá počet stížností k energetickému úřadu na podomní obchodníky a některé jejich nekalé praktiky. Dáme Vám tedy pár základních rad, jak správně vybrat nového dodavatele a nenaletět.

Od roku 2007 má každý občan právo vybrat si svého dodavatele energie. Této možnosti bohužel začínají zneužívat některé společnosti a snaží se nalákat domácnosti na nevýhodné nabídky. Často k tomu využívají tzv. podomních obchodníků. Ti jsou schopni se dopustit i podvodu, aby donutili zákazníka změnit společnost.

Nejčastěji tyto lidé nabízejí podezřele levný plyn či elektrickou energii. Ve výsledku ovšem domácnosti často místo slibované úspory zaplatí mnohem více. Na co si tedy dát pozor?

Nejčastější lži a taktiky podomních obchodníků

    • Tvrdí, že stávající dodavatel skončil činnost a oni, že pracují pro společnost, která jej zastoupí.
    • Vydávají se za pracovníka společnosti spravující distribuční soustavu, dožadují se faktur a nabízí „levnější“ energie.
    • Naléhají na podepsání smluv ihned. Nedávají zákazníkovi čas na rozmyšlenou a argumentují časově omezenou nabídkou.
    • Neposkytují všechny informace. Zákazník často až po podpisu smlouvy zjistí, že musí zaplatit aktivační či deaktivační poplatky.
    • Někteří dokonce falšují podpisy na smlouvách.

Ale pozor, správně provedenou změnou dodavatele lze skutečně uspořit tisíce korun ročně.

Skutečnost je taková, že ceny jednotlivých dodavatelů v České republice se liší, a proto jeho změnou lze efektivně dosáhnout výrazné úspory na energiích. Nenechte se ovšem zmanipulovat zaplacenými podvodníky, jejichž nabídky jsou výhodné pouze zdánlivě.

Dodavatele proto doporučujeme vybrat přes online srovnávač. Po zadání Vašeho místa bydliště a výše roční spotřeby Vám automaticky zobrazí dostupné nabídky ve Vašem kraji. Vy si tak sami v klidu a bez nátlaku můžete vše projít a rozmyslet, kterého dodavatele si vyberete. Tímto způsobem přesně víte, který dodavatel je dražší, a se kterým naopak budete platit méně.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »