Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> V Česku přibydou další alternativní dodavatelé energií

Aktuality

V Česku přibydou další alternativní dodavatelé energií

29. 1. 2013 Plyn

Přestože se již zdá trh nasycen, očekává se vstup dalších alternativních dodavatelů energií. Změna dodavatele je, jak se zdá, u Čechů stále velmi v oblibě. Vstup dalších společností by mohl mít pozitivní dopad na domácnosti. Nárůst konkurence se tradičně projevuje poklesem ceny.

Přestože je tomu již několik let, co stát povolil vstup alternativních dodavatelů, rekordní počet přestupů mezi jednotlivými dodavateli se uskutečnil až v roce 2012. Nejvíce zatím lidé měnili dodavatele elektřiny, ale to je způsobeno především historickým vývojem, kdy elektrická energieje na našem území používanější.

Další vlna změn dodavatele elektřiny se očekává letos, kdy lidé budou reagovat na zvýšení cen energií a to z důvodu navýšení poplatku na obnovitelné zdroje a růstu daně. Právě tato situace by mohla být natolik atraktivní pro nové alternativní dodavatele, že se rozhodnou vstoupit na český trh.

Zdroj: http://www.ote-cr.cz

Starý dodavatel v novém kabátě

Pravděpodobné je také to, že některé zavedené energetické společnosti rozšíří své portfolio o další služby. Například firmy, které primárně nabízí energiepouze velkoodběratelům, se zaměří také na domácnosti a naopak.

„Příchod zahraničních firem se neočekává. Posílí zejména zavedení dodavatelé“

Podobné věci jsou v české republice už celkem běžnou záležitostí. Tradiční největší dodavatel elektrické energie je nejrychleji rostoucí alternativní dodavatel plynu. Ostatní energetické společnosti rozšiřují svou nabídku o poradenské služby nebo začínají podnikat v oblasti telekomunikací.

Komu se vyplatí změna dodavatele

I když se může zdá, že ceny všech dodavatelů se pohybují přibližně na stejné hranici, není tomu tak. Ještě stále existují mezi jednotlivými energetickými společnostmi zajímavé cenové rozdíly. Důležité je umět tyto alternativní dodavatele nalézt.

„Náš tip: Doporučujeme využít služeb online srovnávače energie.“

Co se týče porovnání úspory elektřina vs. Plyn, více lze ušetřit na plynu. A to platí zejména pro ty domácnosti, které plynem topí a zároveň ho používají na ohřev vody. Tyto domácnosti mohou ročně ušetřit až desetitisíce korun. Nicméně průměrná úspora na změně dodavatele plynu se pohybuje kolem dvou a půl tisíce korun. Domácnosti závislé na elektrické energii zaplatí méně asi o tisícovku.

Ovšem o tom zda a který dodavatel je lepší, nerozhoduje pouze cena. Každá domácnost, která uvažuje o změně dodavatele energie, by se měla také zaměřit na to, jaké nový dodavatel poskytuje doplňkové služby nebo jaké jsou sankce nebo mimotarifní platby.

ilu

Na co si dát pozor při změně dodavatele

Lidé by si měli dát pozor především na podomní obchodníky. Ti často využívají nečestné často až poloilegální techniky, jak domácnosti donutit k podpisu smlouvy. Situace je v České republice tak vážná, že Energetický regulační úřad vydal na svých webových stránkách varování o těchto obchodnících.

Obecně se doporučuje využít online srovnávače. Ti totiž nezávazně porovnají ceny a nechají až koncového spotřebitele, ať si sami vyberou.

Zajímá nás Váš názor. Využili byste při změně dodavatele energie online srovnávač, nebo dáváte přednost osobnímu jednání s obchodním zástupcem? Napište nám Váš názor!

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »