Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Vláda projednává plán na úsporu energií

Aktuality

Vláda projednává plán na úsporu energií

22. 12. 2014 Plyn V minulém týdnu vláda zahájila jednání o tzv. Národním akčním plánu energetické účinnosti (NAPEE), jehož cílem je zajištění úspory na energiích ve výši 29 procent v následujících šesti letech. Důvodem je směrnice o energetické účinnosti, kterou schválila vláda Evropské unie.

Aby Česká republika zmiňovanou úsporu zvládla, čeká ji výměna starých neekologických a energeticky neúčinných kotlů. Jedním z řešení jsou kvalitní spotřebiče na ekologický zemní plyn, které dokážou palivo skutečně efektivně využít. “U investic do vysoce účinných plynových kotlů se nejedná jen o šetření výdajů za energie a ochranu životního prostředí, ale také o lepší kvalitu ovzduší kolem nás, které má velký vliv na zdraví všech," říká Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu.

Proto by mělo být také více než 400 tisíc domácností, které používají jako zdroj energie uhlí, převedeno na jiná paliva (např. zemní plyn). Právě zemní plyn je totiž považován za perspektivní zdroj energie. Jeho zásoby jsou odhadovány nejméně na 150 až 200 let.

"U zemního plynu, v protikladu k ostatním nosičům energie, se jeho spalováním uvolňuje daleko méně oxidu uhličitého a další obvyklé emise jsou minimální nebo nulové. Ve srovnání s hnědým uhlím se při spalování zemního plynu uvolňuje pouze 50 procent emisí CO2, 60 procent ve srovnání s černým uhlím a 75 procent v porovnání s kapalnými palivy. Vzhledem k vyšší účinnosti plynových spotřebičů v porovnání s ostatními palivy je ale snížení CO2 ještě vyšší. Jsou to technologie, které mají budoucnost," říká Jiří Šimek.

Více než 60 procent domácností využívá zemní plyn již nyní

Česká republika je velkým fanouškem zemního plynu. Již nyní jej využívá 2,65 milionů domácností z celkových 4,28 milionů domácností, což je přesně 61,75 procent všech českých domácností.

Energetická politika je zakotvená ve smlouvě od přijetí Lisabonské smlouvy a členským státům udává povinnost podporovat energetickou účinnost a úspory energie. Česká republika proto také musí aktualizovat plán energetické účinnosti a opatření, která se zaměřují na její zvýšení. Dalším cílem je dlouhodobé snížení emisí. “I v aktualizaci Státní energetické koncepce je zapracován obecný tlak na snižování emisí produkovaných sektorem energetiky a tlak na zvyšování účinnosti a úspor jak na straně výroby, tak na straně spotřeby v hospodářství i domácnostech. Je hned po vyváženém mixu zdrojů energie druhou strategickou prioritou ASEK," říká Miloslav Zaur, předseda Rady Českého plynárenského svazu.

Národní akční plán energetické účinnosti (NAPEE) zamýšlí rovnoměrný náběh úspor energií do konce roku 2020. Jedním z programů, které mají plán energetické účinnosti podpořit jsou programy Nová zelená úsporám a také programy na výměnu starých kotlů. Kotle na tuhá paliva by měla být v ideálním případě vyměněná do konce roku 2022. Tyto kotle spadají do první a druhé emisní třídy, což znamená, že nesplňují kritéria pro ochranu okolního prostředí, která budou součástí novely zákona o ochraně ovzduší.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »