Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Vyplatí se ještě změna dodavatele?

Aktuality

Vyplatí se ještě změna dodavatele?

10. 7. 2015 Plyn Není tomu tak dlouho, co na český trh vtrhli alternativní dodavatelé energií. Oproti “energetickým stálicím” nabídli nižší ceny za energie a další zajímavé služby. Tisíce lidí se nechali zlákat a dodavatele plynu či elektřiny změnili. Jaká je situace nyní? Vyplatí se změna dodavatele či nikoliv?

Náklady vynakládané za energie zabírají v rozpočtu běžné domácnosti vedle nájmu jedny z největší položek. A ceny stále rostou. Není tedy divu, že neustále hledáme možnosti, jak a kde ušetřit. Jednou z možností je právě změna dodavatele. Jednotliví dodavatelé energií slibují nižší ceny, slevy a skvělé služby zdarma k tomu. Lze ještě změnou dodavatele ušetřit a kolik?

I v uplynulém roce se lidé uchylovali ke změně. V případě plynu změnil dodavatele 198 tisíc domácností a u elektřiny 250 tisíc. Oproti předešlým rokům jsou výsledná čísla výrazně nižší. Na první pohled se může zdát, že lidé ztratili zájem. Čísla jsou však nižší také proto, že lidé, kteří již změnu provedli, jsou jednoduše se službami nového dodavatele spokojeni.

Proč změnit dodavatele?

Pokud jste o změně zatím neuvažovali, možná byste měli. Na trhu nyní působí téměř 60 různých dodavatelů energií, jejichž ceny se liší i desítky až stovky korun. Níže vám uvedeme 5 důvodů, proč se změna dodavatele může vyplatit.

  1. Úspora. S nižšími cenami přichází nižší faktury. Za energie u nového dodavatele můžete zaplatit nejen méně za 1 MWh, ale i nižší poplatky související s dodávkami energií.
  2. Lepší podmínky. Nelíbí se Vám smlouva plná kliček a drobného písma? Zkuste dodavatele energií, které preferují jasné, krátké a především srozumitelné smluvní podmínky.
  3. Bonusy a slevy. V rámci konkurenčního boje nabízí dodavatelé zajímavé slevy i bonusy (např. tarify pro seniory, sleva při odběru plynu i elektřiny, apod.). Nový dodavatel Vás ve výsledku může vyjít ještě levněji.
  4. Smlouva na dobu určitou. Někteří dodavatelé nabízí smlouvu na dobu určitou, u které garantují nízkou cenu po celou dobu jejího trvání. Nevýhodou je však nemožnost dodavatele opustit bez rizika smluvní pokuty.
  5. Klientský servis. Řada společností nabízí vynikající servis spočívající v bezchybné komunikaci. Pozor však na takové společnosti, které slibují kvalitní servis, ale ve skutečnosti jsou jejich služby značně mizerné. Ideální je možnost správy vlastního účtu přes internet a zákaznická linka zdarma.

 

Kolik lze změnou dodavatele opravdu ušetřit?

Nezáleží pouze na ceně plynu či elektřiny, ale také na způsobu využívání energie. Úspory se zpravidla týkají domácností, které mají vyšší spotřebu. Respektive úspora je v jejich případě mnohem výraznější.

Příklad č. 1: Domácnost topící plynem se spotřebou 28,9 MWh ročně

Dodavatel Cena MWh Paušál Cena/rok Úspora
Klasický 994,01 Kč 106,20 Kč 44 484 Kč 0 Kč
Alternativní 822 Kč 25 Kč 37 650 Kč 6 834 Kč


Příklad č. 2: Domácnost ohřívající vodu elektřinou se spotřebou 4,9 MWh ročně (využívá dvoutarifní sazbu D25d)

Dodavatel

Cena MWh/

vysoký tarif

Cena MWh/

nízky tarif

Cena/rok Úspora
Klasický 1 490 Kč 866 Kč 17 605 Kč 0 Kč
Alternativní 1 350 Kč 771 Kč 16 040 Kč 1 565 Kč


Příklad č. 3: Domácnost topící elektřinou se spotřebou 18,6 MWh ročně (využívá dvoutarifní sazbu D45d)

Dodavatel

Cena MWh/

vysoký tarif

Cena MWh/

nízky tarif

Cena/rok Úspora
Klasický 1 699 Kč 1 293 Kč 48 945 Kč 0 Kč
Alternativní 1 269 Kč 1 034 Kč 42 484 Kč 6 461 Kč


Co vše má vliv na úspory při změně dodavatele?

Na konečnou cenu energií mají vliv nejen konkrétní ceny za spotřebu, ale také celková spotřeba. Chcete-li opravdu ušetřit, nezapomeňte sledovat následující kritéria:

  • Cenu silové energie za 1 MWh včetně měsíčního poplatku
  • Obchodní podmínky (zejména části týkající se možných sankcích, poplatků, výpovědi smlouvy, apod.)
  • Typ smlouvy (určitá versus neurčitá doba)
  • Bonusy a slevy
  • Kvalitní klientský servis (fungující zákaznická linka)
Ušetřete průměrně až 3 750 Kč za plyn. Najděte si nového dodavatele na Úspory.cz!

Štítky: levnější plyn | porovnání dodavatelů plynu | srovnání cen plynu | úsporná domácnost | úspory energie | změna dodavatele plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »