Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Vytápět lze i úsporně

Aktuality

Vytápět lze i úsporně

13. 11. 2014 Plyn Máte strach z vysokých výdajů za vytápění? Pak vězte, že topit je možné úsporně i v současné době. Znamená to však přemýšlet před tím, než otevřete okna dokořán a zapnete topení naplno. Každý stupeň Celsia navíc totiž znamená o šest procent větší spotřebu energií.

Typickými představiteli neúsporného vytápění jsou “trenýrkáři”. V zimním období chodí doma nalehko a vytápí si byt či dům v průměru na 25 stupňů Celsia. A aby jim nebylo příliš velké vedro, neustále větrají ventilačkou. Tento způsob vytápění je skutečně neekonomický a v současné době také velmi drahý. A to platí i pro byty, kde se spotřeba tepla doposud rozpočítávala dle podlahové plochy bytu. To se však od 1. ledna příštího roku změní.

Poměrové měřiče budou od 1. ledna 2015 povinné

Od 1. ledna 2015 vstoupí v platnost novela zákona č. 406/2000 Sb., který majitelům bytových domů nařizuje instalaci poměrových měřičů. Cílem je omezit nešetrné přetápění a omezit spotřebu energie. Novela zákona by měla vést k úspornému vytápění nemovitostí.

Dobré časy “trenýrkářům” sice končí, ale také to neznamená, že nyní budeme chodit doma v kožichu. Stačí vytápět úsporně a s rozmyslem. V obývacím pokoji je vhodné udržovat teplotu kolem 21 stupňů Celsia, v ostatních místnostech stačí i méně.

Doporučené teploty:

  • Obývací pokoj 20 až 21 °C
  • Ložnice 16 až 18 °C
  • Kuchyně 18 °C
  • Koupelna 24 °C
  • Chodby, schodiště 10 až 15 °C

Pro úsporné vytápění máme pár základních rad, které spočívají v hlídání optimální teploty s ohledem na okolnosti. Pokud tedy doma nikdo není, není nutné topit a to zejména v době vícedenních dovolených. Rovněž není vhodné byt přetápět nebo větrat při plně zapnutém topení. V případě, že potřebujete větrat více, je vhodné topení vypnout úplně. Jelikož jsou topná tělesa zpravidla umístěná pod okny, při otevřeném okně budou zvyšovat výkon a tedy i spotřebu energie.

„Je potřeba nárazově vyvětrat oknem dokořán a pak zavřít. V době, kdy se větrá, je nutné topení vypnout. Pokud při větrání vzduch bytem proudí, je to ideální,“ říká Jiří Beranovský, energetický specialista a ředitel společnosti EkoWATT, která se specializuje na poradenství v oblasti energetiky.

Větrání je samozřejmě nutné a to platí zejména pro nové byty a domy, které jsou zateplené a vybavené plastovými okny, které zhoršují výměnu čerstvého vzduchu. „Prováděcí vyhláška ke stavebnímu zákonu předepisuje, že se má v interiéru vyměnit 25 kubíků vzduchu na osobu za hodinu nebo se má vzduch vyměnit jedenkrát za dvě hodiny,“ připomíná také Jiří Beranovský. Pokud se větrá málo, dojde ke zvýšení koncentrace oxidu uhličitého (CO2), což má negativní vliv na zdraví i kondici všech obyvatel bytu.

Pomůže rekuperace

Zajistit pravidelnou výměnu vzduchu však není jednoduché. Nikdo si přeci nebude nařizovat budík proto, aby v noci vyvětral celý byt. Existuje tedy několik možných řešení. Jedním z nich je mikroventilace, která je umožněná díky kování u plastových oken. Tento způsob sice zajistí alespoň minimální výměnu vzduchu, avšak nezamezí tepelným ztrátám.

Mnohem lepším řešením jsou rekuperační jednotky, které vypadají tak trochu jako rádio. Umí čistit a ohřívat vzduch pro celý byt. Jejich cena se pohybuje zhruba nad deseti tisíci korun.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »