Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Začíná topná sezóna. Nezapomínejte na revize u plynových kotlů

Aktuality

Začíná topná sezóna. Nezapomínejte na revize u plynových kotlů

6. 11. 2013 Plyn Stále existují lidé, kteří zanedbávají revize u plynových zařízení a hazardují tak se svými životy i životy svých blízkých. Ročně tak na otravu plynem umírají desítky lidí. Každým rokem na to upozorňují hasiči a také letos tomu není jinak.

Hasičský záchranný sbor ČR se rozhodl podívat na statistické údaje ohledně úmrtí v souvislosti s plynem. „Úmrtí v souvislosti s plynem je už opravdu hodně. Žádné ze složek se to ale moc nechtělo statisticky sumarizovat, tak jsme to začali vyhodnocovat my. Při únicích plynu jen loni zemřelo dvacet lidí, zraněno bylo 206,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

Nejvíce případů úmrtí (70 %) bylo způsobeno únikem oxidu uhelnatého a příčinou bylo zastaralé topidlo, u něhož nebyla dlouhodobě provedena revize. V 36 % případů dochází k úniku plynu v koupelně, ve 30 % v obývacím pokoji a ložnici a v 8 % v kuchyni.

Hasiči mohou udělit pokutu ve výši až 25 000 korun

Kontrolu plynových zařízení by měli provádět vlastníci plynových zařízení jednou ročně. Neexistuje však zákon, který by nařizoval nebo umožňoval kontrolu. Na neprovedené revize se tedy často přijde až ve chvíli, kdy vadné zařízení způsobí méně či více vážnou nehodu. Pokud vadné zařízení bez provedené revizi způsobí požár, mohou hasiči udělat viníkovi pokutu ve výši až 25 000 korun. Pokuta se týká také nevyhovujících komínů a požárů způsobených například odhozením nedopalku či nevypnutým vařičem.

Jak často provádět revizi

Lidé si mnohdy neuvědomují, že plyn je jedovatá a výbušná látka. Dochází-li k jeho úniku, může způsobit otravu plynem nebo dokonce výbuch a požár. I když je takových případů poměrně málo, dochází k nim a na vině jsou především zařízení, která neprošla povinnou kontrolou či revizí.

Ke kontrole plynového zařízení by mělo dojít jednou ročně a k revizí jednou za tři roky. O revizi by měl mít vlastník osvědčení. Ideální dobou k provádění kontroly a revize je začátek nové topné sezóny.

Se správným fungování plynových zařízení souvisí také stav komínů. Ty by měli být dle zákona kontrolovány a čištěný nejméně jednou ročně. Tato povinnost se týká nejen rodinných a bytových domů, ale také chat a chalup.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »